Çinli eski polis memuru Uygurlara nasıl işlence yaptığını anlattı

Çinli bir eski polis memuru, Sincan'da görev yaptığı süre boyunca Uygurlara uygulanan işkenceleri anlattı. "Jiang" takma adını kullanan polis, onlarla yüzleşemeyeceğini ve suçlu olduğunu söyledi.

Eski bir Çinli polis, Uygurlara yapılan işkenceleri anlattı. “Jiang” takma adını kullanarak CNN ile üç saatlik röportaj yapan polisin Avrupa’da bir ülkede sürgünde olduğu kaydedildi.

111

GÖZALTINA ALINAN HERKES ŞİDDET GÖRÜYOR

Gözaltı merkezlerinde Uygurları nasıl sorguya çektiklerini anlatan Jiang, Çin’in yıllardır reddettiği iddiaları ayrıntılarıyla dile getirdi. Uygurlara karşı sistematik bir işkence uygulandığını söyleyen eski polis, Sincan’da kaldığı süre boyunca erkek, kadın ve 14 yaşından küçük çocuklar da dahil olmak üzere her yeni tutuklunun sorgulama sürecinde dövüldüğünü ifade etti.

211

Röportajda, Uygurlara yapılan işkence yöntemleri arasında, insanları metal veya ahşap bir sandalyeye zincirlemek, insanları tavandan asmak, cinsel şiddet ve elektrik şoku uygulandığı yer aldı. Eski polis, mahkumların genellikle günlerce uyanık kalmaya zorlandığını ve yiyecek ve sudan mahkum bırakıldıklarını söyledi.

Jiang, gözaltı merkezlerindeki işkencenin ancak şüpheliler itiraf ettiğinde durduğunu söyledi. Suçunu itiraf eden mahkumların ise hapishane veya gardiyanların bulunduğu toplama kampı gibi başka bir tesise transfer edildiğini ifade etti.

Ayrıca, mahkumların terör suçlarıyla suçlandığını, ancak gördüğü yüzlerce mahkumdan hiçbirinin suç işlemediğine inandığını belirtti.

411