SIM kartlar tarih oluyor!

Cep telefonlarında bir dönem sona eriyor. Mobil iletişimde fiziksel SIM karta gerek duyulmayan e-SIM teknolojisi için Türkiye'de çalışmalara başlandığı duyuruldu.

Cep telefonlarıyla iletişimin olmazsa olmazı olan SIM kartlara artık gerek olmayacak. Türkiye'nin de çalışmalarına başladığını duyurduğu yeni dönemde, SIM kartlar tamamen tarihe karışacak. Standart, mini, micro, nano SIM kartların ardından mobil hücresel bağlantıda eSIM'e geçiliyor.

İlk olarak hücresel bağlantı destekli akıllı saatlerde kullanılan ve ardından Apple'ın geçen yıl pazara sunduğu iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR ile akıllı telefonlara da yerleşen eSIM teknolojisi için Türkiye de çalışmalara başladı.

"Embedded SIM" (gömülü SIM) teknolojisiyle birlikte mobil abonelerin cihazlarında fiziksel SIM kart bulunmasına gerek kalmayacak.

eSIM hayatımıza yeni ne özellikler getirecek ? 

Geliştirilen her yeni teknoloji hayatımıza yeni tabirler, terimler, alışkanlıklar ve kolaylıklar getiriyor. eSIM de bunlardan farklı değil. eSIM’in hayatımıza getireceği ilk büyük kolaylık artık hat değişimlerinde o plastik kartların değişmesi gibi bir gerekliliğin olmayacak olması. Bu teknolojinin getireceği bir diğer kolaylık ise artık iş ve özel hayatınızda kullandığınız hatlarınızı tek bir telefonda toplayabiliyor olması. Ayrıca kullanılan bu iki ayrı hat için farklı konuşma ve internet paketleri de ayarlanabiliyor. Ancak aynı anda tek bir hat kullanılabiliyor.

eSIM teknolojisinin kullanıldığı ürünler neler? 

Bu teknolojinin iPhone XS ve iPhone XS Max’lerde kullanıldığını ortada ancak bundan da önce Samsung, 2016 yılında çıkardığı akıllı saati Gear S2’de eSIM teknolojisini kullanmıştı. eSIM’in nano SIM kartlardan da ufak olması bu teknolojinin akıllı saatlerde de rahatlıkla kullanılabileceği anlamına geliyor. Zaten Apple da akıllı saatlerinin üçüncü jenerasyonunda bu teknolojiden faydalanıyor.

Samsung ve Apple haricinde eSIM teknolojisini cihazlarında kullanan bir diğer şirket de arama ve teknoloji devi Google. Android işletim sisteminin sahibi de olan Google, Pixel 2 akıllı telefonunda eSIM teknolojisini kullandı. Popüler cihazlarda bu teknoloji yer alsa da dünyadaki birçok operatör henüz bu teknolojiyi desteklemiyor.

 eSIM çalışma prensibi nasıl işliyor?

eSIM bir SON-8 IC paketidir, mobil cihazların anakartına doğrudan monte edilir. Sadece 6mm (U) x 5.0mm (G) x 0.9mm (Y) boyutlarındadır, mevcut minimum Nano-SIM’e göre daha küçüktür ve mobil cihazın daha ince bir tasarıma sahip olmasını sağlar.

Bu teknolojinin operatörler ya da hatlar arası geçişlerde kullanıcılarına oldukça büyük kolaylıklar sağladığını söylemiştik. Ancak tabii ki bu teknolojinin tek faydası ya da avantajı da bu değil. eSIM’lerle birlikte farklı cihazlar, tek bir mobil hesaba çok daha kolay bağlanabilecek.

Şu an için pek de yaygın olmayan bu teknoloji, yeni mobil cihazlarda yer alıyor ve Küresel Mobil İletişim Sistemleri (GSMA) tarafından da destekleniyor. Dolayısıyla bu teknolojinin orta ve uzun vadede oldukça popüler olacağını söylemek mümkün.

Bu teknolojiyi şuan kullanan ülkeler: Şu anda dünya genelinde eSIM desteği veren 43 ülkeden 46 operatör bulunuyor. Bu teknoloji şu anda ABD, Birleşik Krallık, Kanada, Almanya, İspanya başta olmak üzere Macaristan Norveç, Polonya, Katar, İsveç, Tayvan, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde yer alıyor.