Şili’de Gabiel Boric’in zaferi ne anlama geliyor?

Şili’de Devlet Başkanlığı seçimlerini 35 yaşındaki solcu Gabriel Boric kazandı. Peki, Boric’in zaferinin arından Şili’de nelerin değişmesi bekleniyor? Gabriel Boric Şili için ne vadediyor?

Şili’deki başkanlık seçimlerinin adaylarından Jose Antonio Kast, sandıkların kapanmasından ve oyların yaklaşık yarısının sayılmasından bir buçuk saat sonra rakibi Gabriel Boric karşısında mağlubiyeti kabul etti. Ülkede oyların birçoğu sayılırken, Boric oyların yüzde 56’sını, rakibi Kast ise oyların yüzde 44’ünü almış durumda.

Şili’deki seçim, son yılların en kutuplaşmış seçimlerden biri olarak tarihe geçti. Söz konusu seçim, ülkenin birçok noktasında gerçekleştirilen kitlesel hükümet karşıtı protestoların ardından yapıldı.

Boric, ülkedeki sol kesimin en uçlarındaki aday olarak görülüyor. Kast ise sağcılığı ile ön plana çıkıyor. İki aday da bugüne dek hükümette yer almamış olan siyasi partileri temsil ederek seçimlere katıldı.

Seçimleri kazanan 35 yaşındaki Boric, dünyanın en genç siyasi liderlerinden biri olacak. Ayrıca Boric, bu zaferle birlikte Şili tarihinin en genç devlet başkanı olarak kayıtlara geçecek.

Seçim zaferinin ardından açıklamalarda bulunan Boric, gelecekte izleyeceği politikalar konusunda önemli mesajlar verdi.

Boric, “Dünyayı yok etmek kendimizi yok etmektir. Daha fazla ‘kurban edilen bölge’ istemiyoruz, ülkemizi mahveden, toplulukları mahveden projeler istemiyoruz ve bunu bir davada gösteriyoruz: ‘Dominga’ya Hayır’” ifadelerini kullandı.

Domingo maden projesi yıllardır Şili’de tartışılıyor. Ülkedeki bir bölge çevre komisyonu, yıllarca devam eden tartışmaların ardından söz konusu projeyi onayladı. Söz konusu proje, 2017 yılında çevre komisyonu tarafından reddedilmişti. Ayrıca Domingo projesi, Şili’de davalara konu olmuştu.

Domingo projesinin, başkent Santiago’nun yaklaşık 500 kilometre uzağında olması planlanırken, halkın büyük bir çoğunluğu projeye karşı çıkıyor.

Bölgede önemli ekolojik yaşam alanlarının bulunduğunu ve madenin çevreye geri döndürülemez zararlar vereceğini söyleyen halk, projenin sahibi şirkete tepki gösteriyor. Domingo projesinin sahibi Şilili özel bir şirket olan Andes Iron ise söz konusu eleştirileri kabul etmiyor.

BORİC HANGİ MESAJLARI VERDİ?

Şili, geçtiğimiz yıllarda birçok hükümet karşıtı gösterilere tanıklık etti. Ülkenin birçok noktasında hükümetin politikaları ve eylemleri şiddetli bir şekilde eleştirildi. Solcu lider Boric de söz konusu gösterilere destek veren isimler arasında yer aldı.

Boric’in bu seçimlerden zaferle çıkması, ülkenin geleceği açısından bir değişim umudu taşıyor. Eski bir öğrenci lideri olan Boric, “Her gün ailenizin yaşam kalitesi için çalışan bir başkan olacağım” ifadeleriyle halka mesaj verdi.

Başkent Santiago’da binlerce destekçisine hitap eden Boric, “Sadece dört duvar arasından yönetmeyeceğim, bizi veya diğer alternatifleri seçen tüm Şilililer için Devlet Başkanı olacağım” şeklinde konuştu.

Boric, ülkenin zor zamanlardan geçtiğine dikkat çekerek, “Ülkemizin son yüz yılda yaşadığı en kötü salgının sosyal, ekonomik ve sağlık alanındaki sonuçlarıyla yüzleşmek zorunda kalacağız. Zor olacak, buna şüphe yok ancak tarihimizden ders alarak kısa ama sağlam adımlarla ilerleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Şili Devlet Başkanı seçilen Boric, “Bu noktaya kadar basit birkaç kelimeyle anlatılabilecek bir hükümet projesiyle geldik; kimseyi geride bırakmadan Şili’nin talep ettiği yeniliklerle sorumlu bir şekilde ilerlemek. Bu ekonomik olarak büyümek, bazılarının tüketim malı olarak gördükleri şeyleri sosyal haklara dönüştürmek, daha huzurlu ve güvenli bir hayatı garanti etmek, herkesin, özellikle de kadınların özgürlüklerini derinleştirmek” ifadeleriyle yeni dönemdeki politikalarına değindi.

Boric, ülkedeki siyasi kesimlere birlik mesajı verdi. Şili Devlet Başkanı, “Şili’nin geleceğinin hepimizi aynı tarafta görmeye ihtiyacı var o da halkın tarafı. Hükümetine başlamak için onların desteğinden, fikirlerinden ve tekliflerinden faydalanmayı umuyorum” dedi.

Boric, “Demokrasiye sahip çıkan, onu tehlikeye atmayan, konuştuğundan çok dinleyen, birlik olmanın yollarını arayan, halkın ihtiyaçlarını gözeten, imtiyazlarla mücadele eden ve her gün ailenizin yaşam kalitesi için çalışan bir başkan olacağım” diye konuştu.