Sigara kullananların sayısında tarihi rekor

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, dünya genelinde sigara kullanan kişi sayısı 1.1 milyarla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Araştırmada Türkiye, en çok sigara kullanan 10 ülke arasında yer aldı.

Dünya genelinde koronavirüse karşı mücadele devam ederken, salgın döneminin insan sağlığı üzerine etkileri ile ilgili birtakım araştırmalar yapılıyor.

Saygın tıp dergisi The Lancet, salgın döneminde sigara kullanımının artması ile ilgili bir araştırma yaptı. Araştırma sonucunda, sigara bağımlıların sayısının tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığı görüldü. Dünya genelinde sigara kullanan kişi sayısı 1.1 milyar olarak belirtilirken, bu rakama ulaşılmasında gençler arasında sigara kullanımının artması önemli bir etken olarak gösterildi.

Sağlık Ölçümleri ve Değerlendirme Enstitüsü’nde görev alan Marissa Reitsma, sigaraya yeni başlayanların yüzde 89’unun 25 yaş ve altındakiler olduğunu dile getirdi. Hükümetler tarafından gençlerin sigara kullanımını azaltmak için adımlar atılması gerektiğini söyleyen Reitsma, “Gençler bağımlılığa karşı daha savunmasız bulunuyor. Eğer ülkede sigaraya yeni başlayanların sayısı düşmezse, tütün epidemisi uzun yıllar sürecek” ifadelerini kullandı.

Araştırma sonucunda, sigara bağımlılarının sayısının erkekler arasında 20 ülkede, kadınlar arasında ise 12 ülkede artış gösterdiği ortaya çıktı. Çin, Endonezya, ABD, Hindistan, Bangladeş, Türkiye, Vietnam, Filipinler, Rusya ve Japonya en çok sigara kullanan ülkeler arasında yer aldı. Çin’de 341 milyon kişinin sigara kullandığı gözlemlenirken, dünyadaki her üç sigara tüketicisinden birinin Çin’de yaşadığı görüldü.

2019 yılında sigara kullanımı nedeniyle 8 milyon insan hayatını kaybetti. Sigara kullanımına bağlı olarak 1.7 milyon insan iskemik kalp rahatsızlıkları, 1.6 milyon insan kronik akciğer rahatsızlıkları, 1.3 milyon kişi gırtlak ve akciğer kanseri ve 1 milyon kişi de inme sonucu yaşamını yitirdi.