Şifreler vasiyette

Ölüm her an karşılaşabileceğimiz bir gerçekliktir. Peki öldüğünüzde, hayatınızın birçok anını yansıtan sosyal medya hesabınıza ne olacağını biliyor muydunuz?

Hayatımızın  çoğunu internette yaşıyoruz. Özellikle ülkemizde, nüfusa göre sosyal medya kullanım oranı birçok ülkenin kat kat üzerinde. Burada yazdıklarımız, paylaştığımız fotoğraflar, hikayeler, bir anlamda dijital bir miras sayılabilir. 

111

Peki ya öldüğümüzde sosyal medya hesaplarımıza ve e-mail adreslerimize ne olacak hiç düşündünüz mü ? Cevabı ise kullandığınız platforma ve ölmeden önceki kararınıza bağlı.  

211

Goldsmiths Üniversitesi’nin yürüttüğü bir araştırmaya göre, her 10 kişiden biri sanal ortamda etkileşimde bulunmalarını sağlayan şifrelerini vasiyetnamelerine eklemeye başladığını söylüyor: “Dijitalleşen dünyada, artık konuşmaların, yazışmaların, tutulan notların, fotoğrafların dijital ortamda muhafaza edilmesi sebebi ile kişi öldükten sonra da bu bilgilere mirasçıları tarafından ulaşılması gerekmekte olup kişilerin dijital ortamdaki varlıklarını miras bırakabilmesi hususu gündeme geliyor.”

Google ve Facebook şirketi hesaplarınızı miras bırakabilme özelliği sunuyor. Siz öldükten sonra hesabınızı yönetecek mirasçınızı seçebiliyorsunuz. Twitter, Instagram, Snapchat ise mirasçı bırakma özelliğine sahip değil. 6 ay giriş yapmayınca zaten hesabınızı askıya alıyor kapatıyor ya da aile bireylerinden birinin iletişime geçmesi halinde direk kapatılıyor ya da anıt hesap olarak bırakılabiliyor.

411