Şifreniz artık kahkahanız oluyor

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte veri mahremiyeti de önemini artırdı. Aslında şifreleme tarihten bugünümüze kadar gelen bir konu. Fakat dijitalleşmenin artmasıyla sadece devletlerin kurumların değil kişisel güvenlikte önemini gösterdi. Yeni nesil şifreleme ve parola tekniklerini sizler için derledik…

KUANTUM KRİPTOGRAFİSİ

Kuantum deşifrelemenin her geçen gün daha etkin olmaya başlamasıyla birlikte, güncel şifreleme teknolojisi de aynı şekilde daha işe yaramaz hale geliyor. Kuantum bilgisayarlar, şifrelenmiş herhangi bir nesneyi oldukça hızlı bir şekilde deşifreleyebiliyor. Peki bununla mücadele etmek için ne yapmak lazım? Elbette ki aynı dilde konuşmak: Kuantum şifreleme! Yakın zamanda, mevcut kullanılan şifreleme ve deşifreleme teknolojileri, Kuantum teknolojisi ile çok daha karmaşık bir hal alacağı şifreleme uzmanları tarafından düşünülüyor.

111

HOMOMORFİK ŞİFRELEME

IBM, Intel ve Microsoft bir araya gelerek homomorfik şifrelemeyi daha ön planda tutacaklarını belirtmişlerdi. Bu şifreleme protokolü ABD gizli servisi NSA tarafından, yüksek sınıflandırılmış materyallerin, hızlı bir şekilde gönderilmesine ve yüksek güvenlikli tasnif edilmesine imkan tanıması amacıyla geliştirilmiştir. Gerek güvenlik araştırmacıları gerekse de yatırımcılar homomorfik şifreleme üzerindeki çalışmaları hızlandırmaya başladılar bile. Önümüzdeki beş yıl içinde konuya ilişkin yeni gelişmeler bekleniyor.

211

BİYOMETRİK ŞİFRELEME

Günümüzde parmak izi okuma, retina taraması gibi çeşitli biyometrik işlemlerin yapılmasını sağlayan teknolojiler bulunuyor. Şifreleme teknolojilerinin gelişimi ve hayatımızın her alanına girmesiyle birlikte parmak izleri, yüz tanıma ve ses tanıması gibi teknolojiler de yaygınlaşmaya başladı. Bu teknolojiler, kullanıcıların gereksiz parola ve gizli soru yanıtlarının hatırlaması gerekliliğini ortadan kaldıracak kadar başarılılar. Şimdiden Türkiye’de çeşitli bankalar bu sisteme geçmiş durumdalar. Bir kere ses imzanızı oluşturduktan sonra tek yapmanız gereken telefon bankacılığı hattını aramak ve müşteri temsilcisi ile görüşmek. Kimsenin size herhangi bir müşteri numarası ya da parola bilgisi sormadığını fark edebilirsiniz.

GİYİLEBİLİR İKİ ADIMLI DOĞRULAMA

İki faktörlü kimlik doğrulama bugün birçok uygulamada kullanılıyor. Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda ikili kimlik doğrulama kullanmayan kullanıcıların hacklenme vakalarıyla her gün karşılaşmak mümkün. Kullanıcı adı ve parola bilgisi girildikten sonra, ikinci bir kimlik doğrulama faktörü ile güvenliğin daha da artırılmasını sağlayan bu sistemin, yakın bir gelecekte giyilebilir teknoloji olarak hayatımıza girmesi bekleniyor. Kullanıcı tarafından hatırlanan bir parola yerine, giydiğimiz bir cihazın oluşturduğu güçlü bir parola çok daha güvenli olacaktır. Aynı şekilde bu cihaz sayesinde iki faktörlü kimlik doğrulama sisteminin de aktif olarak kullanılması, birçok hacklenme vakasının önüne geçebilir.

411