Kripto paraları saklamanın güvenli yolu

Kripto para borsalarında yaşanan dolandırıcılık vakalarının ardından kripto paraları saklamanın farklı bir yolu olan soğuk cüzdanlara ilgi arttı. Peki, kripto para kasası olan soğuk cüzdanlar nasıl kullanılıyor? Kripto para borsalarından daha mı güvenli?

Kripto varlık sahibi olanlar, bu varlıkları borsadaki alım-satım hesaplarında veya sıcak cüzdan denilen internete bağlı kripto para cüzdanlarında tutabiliyor. Ancak son dönemde yaşanan Thodex ve Vebitcoin gibi kripto para borsalarındaki mağduriyetler, kripto varlık saklamada daha güvenli görülen soğuk cüzdanları gündeme getirdi.

Soğuk cüzdanlar aslında bir nevi kripto para kasası gibi kullanılıyor. Altyapısı buna uygun ve internete bağlı olmayan soğuk cüzdan, telefon ya da bilgisayara bağlanabilen fiziksel cihazlar üzerinden kripto yatırımı yapabilmenin bir yolu.

BİR USB BELLEKTE 41 MİLYON

Farklı özellikte ve fiyatta soğuk cüzdanlar bulunuyor. 20’den fazla kripto para saklanabilen soğuk cüzdanların fiyatı 1400 ila 1650 lira arasındayken, yalnızca üç kripto paranın tutulabildiği soğuk cüzdanların fiyatı ise 750 lira seviyelerinde oluyor.

USB bellek boyutunda olan soğuk cüzdanlara, bir kripto paradan 100 adet tutulabiliyor. Kripto para borsasında en yüksek değere sahip Bitcoin üzerinden hesaplandığında, bir soğuk cüzdan da 41 milyon liraya kadar değer saklanabiliyor.

SATIŞLAR PATLADI

Kripto borsalarında yaşanan gelişmelerin ardından piyasaya güven sarsıldı. Ancak yine de kripto varlıklara yatırım yapmak isteyenler, soğuk cüzdanlara yöneldi. Soğuk cüzdan satışı yapan firma yetkilileri, satışların son dönemde beşe katlandığını belirtti. Öte yandan, bu durumu fırsat bilen bazı satıcıların da soğuk cüzdanların satış fiyatlarına yüzde 20’ye kadar zam yaptığı görüldü.

Fiziksel parayı kişisel cüzdanda tutmak gibi soğuk cüzdanlarda da kripto para tutulabiliyor. İnternete bağlı olmadığı için daha güvenli görülen soğuk cüzdanlara dair dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri ise cüzdan şifrelerinin saklanması. Şifrenin unutulması veya kaybolması halinde cüzdana erişim mümkün olmuyor. Bu nedenle cüzdan sahiplerinin hem şifrelerini doğru bir şekilde saklaması hem de başka kişilerin eline geçmemesi konusunda dikkatli olması gerekiyor.