Siber tehdit raporu 2020

Teknoloji ilerledikçe hackerların yöntemleri de ilerliyor ve siber tehditler her geçen gün sayısını arttırıyor. Siber güvenlik uzmanları ise alınması gereken önlemlere ve bu saldırılara dikkat çekiyorlar.

Siber güvenlik çözümleri firması Sophos, gelecek sene şirketlere en ciddi sorun oluşturacak siber tehditleri bir araştırma ile ortaya çıkartmış. ‘2020 Tehdit Raporu’ başlıklı çalışmada, önümüzdeki 12 aylık döneme damgasını vuracak siber tehdit eğilimlerine ışık tutuluyor. Raporda ayrıca kurumlara siber güvenlik stratejilerini kurgularken yol göstermek için yaklaşımlar ve tavsiyeler de aktarılmış.

17

Tehdit ekosisteminin sürekli değiştiğine ve bu alandaki gelişimin hızlandığına dikkat çeken Sophos Kıdemli Güvenlik Danışmanı John Shier, rapora dair şunları söyledi: “Her ne kadar hızla değişen tehdit ekosistemini öngörmek zor olsa da, tehditlerin önümüzdeki bir yıl içinde hangi alanlara odaklanabileceğini ve ne gibi değişimler yaşayabileceğini 2020 Tehdit Raporunda bir araya getirdik. Saldırganların faaliyetlerini nasıl daha iyi gizleyeceklerini, buldukları hataları nasıl daha fazla suistimal edeceklerini, tespit edilmekten nasıl kurtulacaklarını, bulut ve şirket içi mobil uygulamalar aracılığıyla şirket içi ağlarda nasıl ilerleyeceklerini etraflıca ele aldık. Hazırladığımız raporun, önümüzdeki dönem siber güvenlik stratejilerini planlayan kurumlar için yol gösterici olacağına inanıyorum.”


27

Otomatik fidye yazılımı saldırıları baskısını artıracak. Siber saldırganlar bunun için kurumların güvendiği yönetim araçlarını kendilerine karşı kullanma eğiliminde olacak. Böylece güvenlik denetimlerini aşarak tespit edilmekten kurtulan fidye yazılımları, öncelikli olarak yedekleme sistemlerini devre dışı bırakarak en az zamanda en fazla zararı vermeye odaklanacak.

İstenmeyen yazılımlarla zararlı yazılımlar arasındaki fark azalacak. Geçtiğimiz yıl Android kullanıcılarını bilgileri dışında pahalı servislere abone yapan Fleeceware uygulamalarının çıkışıyla birlikte, kendini gizleyebilen agresif reklam uygulamalarının yükseldiği bir yıl oldu. Rapor önümüzdeki yıl bunlara tarayıcı eklentileri gibi yenilerinin ekleneceğini ve bu yöntemin yaygın bir saldırı tekniği halini alacağını öngörüyor.

47