Bilgisayar korsanları artık kapınızın kilidini de kırabilecek

Siber suç makinesi olarak bilinen hackerler, kapınızı anahtarla her açtığınızda çıkan sesi dinleyerek çözümlemenin yolunu buldu. Bilgisayar korsanları bu yöntem ile artık kapınızın kilidini dahi kırabilecek.

Siber suç makinesi olarak bilinen hackerler, kapınızı anahtarla her açtığınızda çıkan sesi dinleyerek çözümlemenin yolunu buldu. Bu küçücük sesin içindeki farklılıkları insan kulağının algılaması mümkün değilse de her anahtarı ayrı ayrı algılayabilecek bir yazılım geliştirildi.Artık hırsızların yapması gereken tek şey bu sesi, örneğin telefondaki mikrofonla, kaydetmek ve geliştirilen bu yazılımı kullanarak anahtarın bir kopyasını çıkarmak.

İlk kez bu yıl Singapur Üniversitesi'nde Soundarya Ramesh, Harini Ramprasad ve Jun Han tarafından yayınlanan bir araştırmada anlatılan bu teknik ile hackerların sadece akıllı telefonunuza veya akıllı saatinize sızması yeterli.

Örneğin indirdiğiniz bir oyun veya başka bir uygulama mikrofonunuza erişim istiyorsa ve siz de bunu kabul etmişseniz aslında farkında olmadan evinizin anahtarını hackerlere teslim ettiğiniz anlamına gelebilir. Üstelik anahtar kapıyı açarken mikrofonun çok yakında olması da gerekmiyor.

'SpiKey' olarak isimlendirilen bu yazılım anahtar daha kilide sokulurken çıkardığı sesi kaydediyor. Anahtarın üzerindeki her bir tırtığa denk gelen pimlerin yakın kombinasyonu bu şekilde kolayca çözümlenebiliyor. Sesi duyan yazılım ortalamada en yakın 5 aday anahtar kombinasyonunu üretiyor ve bu 5 anahtar içerisinde mutlaka biri kapıyı açan anahtar oluyor.

ÇÖZÜM YOLU YOK MU?

Ancak gerçek dünyada hırsızların karşılaşacağı en büyük sıkıntı kapıda ne tür bir kilit sistemi olduğunu bilmek zorunda olmaları oluyor. Çok sayıda farklı kilit sistemleri ve buna uygun anahtar çeşitleri bulunduğu için yazılımın hiçbir ön araştırma olmadan işe yaraması zor. Ne var ki, evinize girecek olan kişinin önceden kapıyı görmesi ve ne tür kilit sistemine sahip olduğunu anlaması da mümkün elbette.

Ayrıca herkesin anahtarını kilit yuvasına aynı hızda sokamadığı gerçeği var fakat yazılımı geliştiren araştırmacılar bunu da düşünmüş. Bu nedenle kombinasyonlar farklı hızlarda anahtarı sokma olasılıkları düşünülerek oluşturuluyor ve zaten bu nedenle 5 farklı anahtar ortaya çıkıyor.

Son yıllarda büyük oranda artış gösteren bilişim suçları arasında; herhangi bir sisteme izinsiz giriş yapmak, sistemi engellemek, bozmak veya yok etmek, kredi kartlarının kötüye kullanılması ve şifrelerinin kırılması gibi hackerlerin kolaylıkla yapabildiği suçlar yer alıyor.