Jinping'den Hong Kong'da gövde gösterisi

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in beş yıl aradan sonra Hong Kong'u ziyaret etmesi dünya kamuoyunda geniş yankı buldu. Asya'da küresel güçlerin rekabetinin en fazla yaşandığı bölgede Jinping'in mesajları da ziyareti kadar ilgi gördü.

Hong Kong'un, Birleşik Krallık'ın 156 yıllık hakimiyetinin ardından 1 Temmuz 1997 tarihinde Çin'e devredilmesinin 25'inci yıl kutlamalarına Devlet Başkanı Xi Jinping de katılacak. 

110

Koronavirüs (Covid-19) kısıtlamalarının ardından ilk yurtdışı ziyaretini gerçekleştirmek üzere yüksek hızlı trenle Hong Kong'a gelen Jinping, burada kısa bir demeç verdi. 

210

Eşi Peng Liyuan ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile birlikte Hong Kong'a gelen Jinping, Pekin'in Hong Kong'daki irtibat bürosu müdürü Luo Huining ve eski CEO Leung Chun-ying tarafından karşılandı. 

Batı Kowloon hızlı tren istasyonuna gelen Jinping buradaki konuşmasında, bölge adına endişelerine ve son ziyaretinin üzerinden beş yıl geçtiğine vurgu yaparak, kalbinin her zaman Hong Kong yurttaşlarıyla birlikte olduğunu belirtti. 

410