Koronavirüs: Hangi ülke seyahat kısıtlamalarını hangi koşullarla kaldırdı?

Aşılamanın hız kazanmasıyla birlikte, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler seyahatlerin güvenli şekilde yeniden başlayabilmesi için farklı önlemler alınıyor. Peki, seyahat kısıtlamalarını esneten ülkeler, hangi koşullarda turist kabul ediyor?

Turizm sektöründen büyük gelir elde eden ülkeler, pandemi nedeniyle durulan ekonomilerini hareketlendirmek için sınırlarını olabildiğince hızlı açmaya gayret gösteriyor. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi, geçen yıl sektörün 4,5 trilyon dolar gelir ve 62 milyon istihdam kaybettiği tahmininde bulunuyor.
112
Açıklanan verilere göre 2020’de havayolu şirketlerinin kaybı, 126 milyar doları aştı. Havayollarının bu yılki kaybının ise 48 milyar dolar civarında olması bekleniyor.

Peki, seyahat kısıtlamalarını esneten ülkeler, hangi koşullarda turist kabul ediyor?
212

Önümüzdeki günlerde seyahat planı yapanlar dünyanın çeşitli yerlerindeki farklı seyahat kısıtlamalarını takip etmekte oldukça zorlanıyor. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler seyahatlerin güvenli şekilde yeniden başlayabilmesi için farklı önlemler alınıyor.

AVRUPA

Yunanistan, İspanya ve Türkiye de dahil olmak üzere turizme büyük ölçüde bel bağlayan Akdeniz ülkelerinin sabırsızlığına rağmen açılma süreci bir hayli yavaş ilerliyor. Avrupa Birliği (AB) ülkeleri geçtiğimiz günlerde, güvenli olduğunu düşündüğü ülkelere kapılarını açma kararı aldı. Tabi, aşı ve test şartı hâlâ devama diyor. 

Tüm AB ülkelerinin hükümetleri henüz bu değişikliği onaylamadı. Ancak değişikliklerin önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesi bekleniyor. 
412