BM: Sera gazı seviyesi rekor kırdı

Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından yayınlanan bir rapora göre, pandemi sürecindeki karantinalar kısa süreli düşüş sağlasa da dünya genelinde sera gazı seviyesinin rekor kırdığı belirtildi.

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi sürecinde dünya genelinde neredeyse bir yıllık kapanmanın iklim üzerinde olumlu etkiler sağlayacağı görüşü kaygıları azaltmıştı. Fakat açıklanan son rapora göre beklenen iyileşme gerçekleşmedi.

AP'de yer alan habere göre, Birleşmiş Milletler iklim ofisinin, küresel ısınmayı engellemeye yönelik emisyonları azaltma uyarıları sık sık gündeme gelirken, Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından yayınlanan rapor gündeme damga vurdu.

İskoçya'nın Glasgow kentinde düzenlenecek olan BM iklim değişikliği konferansı öncesinde yayınlanan rapora göre, dünya genelinde sera gazı salınımı, son on yıllık ortalamanın da üzerinde seyrederek geçtiğimiz yıl rekor seviyelere ulaştı. 

Raporda yer alan verilere göre, dünyanın doğal dengesinin bozulmaya başladığı 1750 yılından bu yana karbondioksit, metan ve oksit oranı tüm zamanların en üst seviyesinde ölçüldü. 

BM raporu onaylarken, Glasgow'daki müzakerelere başkanlık edecek olan Alok Sharma, mevcut emisyon kesintilerinin 4C'ye kadar ısınmaya işaret ettiği 2015'te Paris anlaşmasının imzalanmasından bu yana ilerleme kaydedildiğini söyledi.