DEVA Parti'si kurucularından olan eski devlet bakanı Selma Aliye Kavaf kimidir?

Selma Aliye Kavaf’ın Ali Babacan’ın kuracağı partide yer alacağı haberleri üzerine Selma Aliye Kavaf kimdir? Selma Aliye Kavaf’ın biyografisi, özgeçmişi, doğum yeri, doğum tarihi, kaç yaşında olduğu, memleketi, hangi görevlerde bulunduğu merak edilmeye başlandı. İşte Selma Aliye Kavaf hakkında merak ettiğiniz her şey haberimizde...

Selma Aliye Kavaf 1962 yılında Denizli’de dünyaya geldi. Babasının adı Niyazi, annesinin adı Gülseren’dir. İlk ve orta eğitimini Denizli’de tamamlayan Kavaf, ‘Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi’ Türkoloji Bölümü’nü bitirdi. Üniversite eğitimi sonrasında önce özel bir dersanede ardından da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ortaöğretim kurumlarında 7 yıl öğretmenlik yaptı.

SELMA ALİYE KAVAF’IN SİYASİ KARİYERİ

Selma Aliye Kavaf, 2002 yılında AK Parti’nin kuruluşunun ardından aktif olarak siyasete katıldı. 3 Kasım 2002’de yapılan erken genel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 6. sıradan Denizli Milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi. 2002 Genel Seçimleri akabinde Ak Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı’na getirildi. Kadın Kolları Başkanlığı döneminde Türkiye’de ilk defa bir siyasi partinin kadın örgütlenmesini kurumsal anlamda gerçekleştirdi. Kavaf, Adalet ve Kalkınma Partisi’ni çeşitli bölgesel ve uluslararası platformlarda temsil etti.

22 Temmuz 2007 tarihindeki erken genel seçimler sonucunda Denizli Milletvekili seçilen Selma Aliye Kavaf; Meclis Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Sözcülüğü ile Meclis Peru Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerini yürüttü. Selma Aliye Kavaf, 1 Mayıs 2009 tarihinde Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığına atandı.

Selma Aliye Kavaf, evli ve bir çocuk annesidir.