Selfie çekerek tansiyon ölçmek

Kanada’da iki bilim insanını yalan dedektörü yapmak isterken, aynı teknolojiyi kullanarak tansiyon ölçülebileceğini fark etti. Bu teknoloji sayesinde artık selfie çekerek tansiyon ölçümü yapılabilecek.

Amerikan Kap Derneği’nin aylık dergisi Circulation: Cardiovascular Imaging’de yayınlanan çalışmada, ‘transdermal optik’ görüntüleme adı verilen teknolojiyi kullanan araştırmacılar, akıllı telefonla iki dakikalık video çekerek bin 328 yetilkinin tansiyonunu ölçmeyi başardılar.

Euronews Türkçe’nin haberine göre, Transdermal optik görüntüleme adı verilen bir teknolojiyi kullanan araştırmacılar, standart tansiyon ölçüm cihazları ile karşılaştırılan sonuçların üç tür kan basıncında yüzde 95 ila 96 oranında doğru sonuç aldılar.

Transdermal görüntüleme, yüz derisinin yarı saydam doğasından faydalanarak çalışıyor: Işık yüze ulaştığında cilde nüfuz ediyor ve deri altında kırmızı renkli hemoglobine ulaşıyor. Bir akıllı telefondaki optik sensör, hemoglobinden yansıyan kırmızı ışığı yakalayarak cilt altındaki kan akışı değişikliklerini görselleştirmesine ve ölçülmesini sağlıyor.

Çalışma, Ontario Eğitim Araştırma Enstitüsü ve gelişimsel sinirbilim alanındaki Araştırma Enstitüsü'nde uygulamalı psikoloji ve insani gelişim profesörü Kang Lee ve doktora sonrası araştırmacısı Paul Zheng tarafından yürütülüyor.

Üç sene önce temassız bir yalan dedektörü üzerine çalışmaya başlayan Lee ve Zheng, benzer teknolojinin kan basıncını ölçebileceğini keşfettiler.

Keşif, Lee'nin araştırmanın yönünü değiştirmesine neden olmuş.

"Yalan dedektörleriyle, sadece çok küçük bir gruba fayda sağlıyor. Ancak tansiyonu ölçebilirsem, birçok insana fayda sağlayabiliriz ”diyen Lee tamamen yüz video kayıtlarını kullanarak sağlık belirtilerini ölçmeye geçtiğini anlatıyor.

Lee, “Teknolojinin çektiği videodan kanın yüzün farklı kısımlarında nasıl aktığını görebilirsiniz ve bu sayede çokça bilgi edinebilirsiniz” diyor.

Kan basıncı çok yüksek veya çok düşük olduğunda, kalp krizi ve felç gibi önemli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Lee, bu nedenle bu ölçümlere kolay erişimin önemine dikkat çekerek özellikle hipertansiyon (yüksek kan basıncı) veya hipotansiyon (düşük kan basıncı). ile ilgili sorun riski yüksek olanlar için çok faydalı olduğunu söylüyor.