Selahattin Demirtaş'a 3 yıl 6 ay hapis cezası daha

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı'na hakaretten 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bakırköy 46. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sanık Selahattin Demirtaş Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. 

Savunmasını kendisi yapan Demirtaş, yıllardır siyaset yaptığını ve iki kez Cumhurbaşkanı adayı olduğunu ifade ederek, "Dış politika kararlarını eleştirdiğim için hakkımda çok sayıda hakaret davası açıldı. 2 cümle eleştiri kurdum diye 2 ayrı iddianame düzenlendi. Uzatmanın anlamı yok, hükümeti eleştirdim. Cumhurbaşkanı ve Başbakanı direkt hedefe almadım. Niye o kadar az söyledim diye şu anda üzgünüm. Çok yumuşak açıklama yapmışım. Hükümeti eleştirmek demokratik toplumun görevidir" ifadelerini kullandı.

Mütealada, Demirtaş'ın söylemiş olduğu ifadelerin görüş, açıklama ve eleştiri sınırını aştığı belirtilerek, söz konusu ifadelerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğü 10. Maddesi kapsamında değerlendirilemeyeceği vurgulandı.

Demirtaş'ın tek bir eylem ile 'hakaret' ve 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçları işlediğine yer verilmesinin ardından 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasına çarptırılması istendi. 

Demirtaş'ın avukatının beyanının ardından kendisine son sözleri soruldu. Verilen aranın ardından mahkeme heyeti Demirtaş'a 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan 3 yıl 6 ay hapis cezası verildiğini açıkladı.