Seçimlere doğru Donald Trump’un eli zayıflıyor

ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump’ın eski arkadaşı ve danışmanı Stephanie Winston Wolkoff’un Firs Lady’nin konuşmalarını gizlice kaydederek kitaplaştırması ABD’de bomba etkisi yarattı. Konuşmaların içeriği tartışılırken, kitabın ABD Başkanlık seçimlerine etkisi sorgulanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump’ın eski arkadaşı ve danışmanı Stephanie Winston Wolkoff’un Firs Lady hakkında kaleme aldığı kitap daha yayınlanmadan ses getirmeye başladı. İngiltere merkezli Daily Mail gazetesinin haberine göre Melania Trump’un konuşmalarını gizlice kaydeden Wolkoff, First Lady’nın Donald Trump ve onun kızı Ivanka Trump dahil yetişkin çocukları hakkında aşağılayıcı sözler sarf ettiğini öne sürüyor.

Huffington Post ve New York Magazine için çalışan Yashar Ali’nin Twitter hesabından yaptığı paylaşımlara göre Wolkoff’un kayıt altına aldığı bu hakaretlerin niteliğinin 1 Eylül’de piyasaya çıkacak “Melania and Me: The Rise and Fall of My Friendship with the First Lady” (Melania ve Ben: First Lady ile Arkadaşlığımın Yükselişi ve Düşüşü) adlı kitapta yazılı olduğu ifade ediliyor.

Yashar Ali söz konusu kayıtların Melania Trump’ın haberi olmadan alındığını belirtirken, First Lady’nin ağzından çıkan en sert sözlerin, gerilimli bir ilişki yürüttüğü söylenen üvey kızı Ivanka hakkında olduğu öne sürülüyor.

Kitabın internette yer alan tanıtım kısmındaysa “Melania, Access Hollywood kaydına ve eşinin Stormy Daniels’la ilişkine nasıl tepki verdi? Ivanka ile anlaşıyor mu? Sırtında ‘Gerçekten umurumda değil, ya senin?’ yazan ceketi neden giydi? First Lady olduğu için mutlu mu? 107 milyon dolarlık göreve başlama fonuna gerçekten ne oldu?” soruları sıralanıyor. Amazon’daki kitap tanıtımının başında “Melania ne isterse onu alır” ifadesi kullanılıyor.

Beyaz Saray’daki varlığı tartışmalara yol açınca Şubat 2018’de danışmanlık görevinden alınan Stephanie Winston Wolkoff’un WIS Media Partners adlı firması Trump’ın Ocak 2017’deki göreve başlama töreni için 26 milyon dolar (yaklaşık 192 milyon TL) almıştı. Bu tören için oluşturulan komiteden kendisine önce 1,62 milyar dolar pay düştüğü söylenen Wolkoff’un aldığı rakamın 500 bin dolar olduğu sonradan ortaya çıkmıştı. Ancak komitenin vergi belgelerine bakıldığında söz konusu firmanın yemin töreninden yalnızca 45 gün önce kurulduğu ve en yüksek payı aldığı görülmüştü.

Melania Trump, bir zamanlar kendisine çok yakın olan bu ismin görevine “Üzgünüm. İlişkimizin profesyonel kısmı bitti. Ancak arkadaşlığımızın siyasetten ağır basıyor olması beni teselli ediyor. Tekrar teşekkürler. Çokça sevgiler” diye yazdığı bir e-postayla son vermişti.

Son iddiaların, kısa süre önce Maryanne Trump Barry’nin kardeşi Donald Trump’ı “yalancı” olarak nitelediği ses kayıtlarının paylaşıldığı bir döneme denk gelmesi dikkati çekiyor. Başkan Trump’ın yanı sıra ailesi ve yönetimi hakkındaki ithamlar, eski Ulusal Danışmanı John Bolton, eski şahsi avukatı Michael Cohen ve yeğeni Mary Trump’ın yazdığı kitaplarla gündemi uzun süre meşgul etmişti.

İDDİALAR ABD SEÇİMLERİNİ ETKİLER Mİ?

3 Kasım’da yapılacak olan ABD Başkanlık seçimlerine doğru adaylar arasındaki makas daralırken, Donald Trump’ın rakibi olan demokrat aday Joe Biden’ın popülaritesi her geçen gün artıyor. Biden’ın popülaritesi artarken, Trump’ın siyasi hamleleri ve uzun süre kendisiyle çalışmış olan meslektaşlarının kendisine yönelik girişimlerde bulunması oy kaybetmesine neden oluyor.

Nitekim geçtiğimiz aylarda Trump’ın önceki Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın kaleme aldığı kitap yönetimin siyasi olarak darbe almasına neden olmuştu. Melania Trump’ın ses kayıtlarının kitaplaştırılması da Trump’a zarar verecektir. Fakat Amerikalıların Başkanı ailevi entrikalar ile değerlendirip değerlendirmeyeceği henüz bilinmiyor.