ABD'den Çin ve Rusya'ya kısas: SEACAT tatbikatına 21 ülke katıldı

ABD liderliğindeki SEACAT tatbikatları, 21 ülkenin donanmasının katılımı ile Singapur’da gerçekleştiriliyor.

Çin ve Rusya’nın ortak askeri tatbikat düzenlemesi Güney Çin Denizi'ndeki gerilimi tırmandırırken, ABD liderliğindeki SEACAT (Güneydoğu Asya İşbirliği ve Eğitimi) tatbikatları Güney Asya’da yapılmaya başladı. Singapur’da gerçekleştirilen tatbikatlara 21 ülkenin donanması katıldı.

ABD Donanması 7. Filosu tarafından yapılan açıklamada, tatbikatlarda 10 gemi ve 400’den fazla personel bulunduğu belirtildi.

Avustralya, Bangladeş, Brunei, Kanada, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, Japonya, Malezya, Maldivler, Yeni Zelanda, Filipinler, Güney Kore, Singapur, Sri Lanka, Tayland, Doğu Timor, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Vietnam tatbikata katılan ülkeler arasında yer aldı.

Tatbikatlar aynı zamanda çevrimiçi ortamda simülasyonlar üzerinden de gerçekleştirildi.

GÜNEY ÇİN DENİZİ’NDEKİ OLASI SENARYOLARA HAZIRLIK

Destroyer Squadron 7'nin komutanı ABD'li Kaptan Tom Ogden, “Senaryolar, operasyonları daha iyi anlamak ve uluslararası normlara uymak için denizcilik alanında farkındalık yaratarak ülkeleri birlikte çalışmaya teşvik etmek için tasarlandı. Çok taraflı, çok katmanlı uygulamalar yapmak, Güneydoğu Asyalı ortaklarımızın gelecekte olası gerçek dünya anlaşmalarına hazırlanmalarına yardımcı oluyor” ifadelerini kullandı.

SEACAT, ilk kez 2002 yılında “Terörizme Karşı Güneydoğu Asya İşbirliği” adı altında başladı. ABD'deki 11 Eylül saldırılarının ardından düzenlenen tatbikatlar, 2012 yılında korsanlık ve kaçakçılık gibi durumları yönetmek için Güney ve Güneydoğu Asya'daki bölgesel donanmalar ile sahil güvenlik görevlilerinin eğitilmesi şeklinde düzenlenerek yeniden adlandırıldı.