Savunma sanayi 2020'ye hızlı başladı

2020 Ocak ayı sonu dünyada ve ülkemizde yaşanan savunma sanayisinden gelişmeleri sizler için derledik…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN F-35 İÇİN REST! 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Senegal ziyaretinin dönüşünde, Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 Lightning II ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Birçok parçasında üretimimiz bulunan 5. nesil F-35 savaş uçağında 5 tanesini bize vermişlerdi. Daha sonra bu sıkıntılar yaşanınca gönderilmemesi istikametinde karar alındı. Şimdi olay nereye geldi? Ya bu işin parasını bize verecekler ya da uçağı verecekler. Parasını vermiyorsa da dünyada bu işin dibi kurumadı ki… Başka yerden de bulur alır, kendimiz yaparız. Zaten çalışmalarımız, bazı ortak girişimlerimiz var.” dedi.

110

RUSYA’DAN ÇİN’E S-400 TESLİMATI 

Rusya ikinci ve son S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sisteminin teslimini gerçekleştirdi. Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında, 2015 yılında, 2 sistem S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi tedariki ile ilgili olarak 3 milyar dolar tutarında bir anlaşma imzalanmıştı. Rusya, Temmuz 2019’da ilk S-400 filosunu Çin’e teslim etmiş ve Çin, ilk yabancı S-400 kullanıcısı olmuştu. Farklı askeri kaynaklara göre son teslimat Aralık 2019’da gerçekleştirildi. 

210

TSK’YA YERLİ MİNİ İHA TESLİMATI 

T.C Savunma Sanayi Başkanlığı ve STM arasında geçtiğimiz aylarda imzalanan anlaşma kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 356 adet KARGU-2 Kamikaze Mini İHA teslim edilmesi kararlaştırılmıştı. Konuyla ilgili olarak Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “İmzaladığımız sözleşme kapsamında, güvenlik güçlerimize ilk Kamikaze Mini İHA KARGU-2 teslimatlarını gerçekleştirdik.” ifadelerine yer verdi.

310

PANTSİR -S HİPERSONİK FÜZE İLE ZENGİNLEŞTİRİLİYOR 

Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen Pantsir-S Kıza Menzilli Hava Savunma Sistemi, hipersonik füzeleri önleme yeteneğine sahip yeni bir füze ile teçhiz edildi. Pantsir-S iki versiyona sahip bunlardan ilki Bunlardan bir tanesi standart olan, diğeri ise yeni geliştirilen ve Mach 5+ hıza sahip füzeleri yani hipersonik füzeleri önleme yeteneğine sahip hava savunma füzesi olduğu bilinirken Pantsir sistemini geliştiren ekip bugüne kadar 100 hava aracını düşürebildiğini söylediler.

410