Savaşların seyrini değiştirecek teknoloji

Yapay zeka ve robot teknolojisi hayatımızın her alanına yayılmış durumda. Geliştirilen teknolojilerin askeri açıdan da kullanılması söz konusu. Bu kapsamda çalışmalar yürüten ABD, Çin, Rusya ve Güney Kore gibi ülkeler geleceğin robot ordularını hazırlıyor.

Savaşların seyrini değiştirecek teknoloji

Bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmezi robotlar, teknolojik gelişmeler ile hayatımızın her alanına yayıldı. Robot teknolojisi ile birlikte yürütülen yapay zeka çalışmaları ise tartışmalar eşliğinde gelişimini sürdürüyor. Söz konusu teknolojiler askeri alanda da gelişim gösterirken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Çin, Rusya ve Güney Kore gibi ülkeler geleceğin robot ordularını hazırlıyor. Robot teknolojisinin en önemli temsilcisi ise Çin. 2014'te "robot devrimi" başlatan ve yapay zeka geliştirilmesine odaklanan Çin, farklı alanlarda 250 binden fazla robotu kullanıma soktu. Çin'in amacı iş gücü verimliliğinin yanında rekabet yeteneğini yükseltmek olarak nitelendirildi. Bu süreçte askeri robot teknolojisini de geliştiren Pekin, kapalı kapılar ardında faaliyetlerini sürdürüyor. FEDOR isimli robotu geliştiren bir diğer süper güç Rusya da askeri alanda teknolojik kabiliyetlerini geliştirme hedefinde. Bununla birlikte elde edilen son verilere göre ABD ve Güney Kore, 2020'li yıllarda robot savaşçıları sahaya sürmenin planlarını yapıyor.

Çin'in robot orduları

ABD karşısında dünyanın en büyük ekonomisi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Çin, imalat sektöründe robot teknolojisini daha yoğun olarak kullanarak verimlilik artışı elde etmeyi amaçlıyor. İhracat anlamında rekabet gücünü artırmayı hedefleyen Pekin, 2014'ten bu yana 250 binden fazla robot piyasaya sürdü. Aynı zamanda Çin, ticari kazanımların yanında askeri alanda da yapay zeka ve robot teknolojisinin gelişimi için çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda kapalı kapılar ardında tehlikeli askeri robotlar geliştirdiği ifade edilen Çin'in ilerleyen dönemde sahaya çeşitli robotlar ve robot savaşçılar sürmesi öngörülüyor. Pekin yönetiminin robot üretimi açısından gücünü çok hızlı bir şekilde artırması ise küresel alanda endişeleri beraberinde getiriyor. Batılı kaynaklar Çin'in sahaya süreceği böylesi bir güçle olası çatışma ortamlarında kolaylıkla işgal faaliyetlerini yerine getirebileceğini düşünüyor. Ancak, askeri robot teknolojisine ilişkin çalışmalar ve benzer endişeler sadece Çin'i kapsamıyor.

Rusya'nın silah kullanabilen robotu

Bir diğer süper güç olan Rusya'da, 2017'de FEDOR isimli bir robot geliştirildi. Bu robot görenlere ilk bakışta kült bir film haline gelen Terminator serisini hatırlatıyor. Özel bir şirket tarafından yürütülen ve taslak konumunda bulunan projede, FEDOR'un iki silahı aynı anda etkileyici bir doğruluk payıyla kullanabilmesi en dikkat çekici özellik. Rus mühendislerin FEDOR ve benzeri araçlardaki geliştirmelerle daha kapsamlı robot savaşçılar üretmesi öngörülüyor. Yanı sıra, mevcut sistemler dahilinde uzaktan kumandalı ya da insansız savaş robotları üreten Moskova bu alanda en güçlü aktörlerden biri. Rusya ayrıca yapay zeka araştırmalarına da hız verirken, bu kapsamda elde edilen gelişmelerin teknolojik araçlara entegre edilmesi için çalışmalar sürdürüyor. İlerleyen süreçte sahadaki yerini alması beklenen Rus robot askerlerin kabiliyetlerinin nasıl şekilleneceği ise Rusya'nın konumu itibariyle büyük önem arz ediyor.

ABD tedirgin

Özellikle Çin ve Rusya'nın askeri robot teknolojisindeki gelişiminden dolayı büyük bir tedirginlik yaşayan ABD, aynı şekilde rakiplerine karşılık veriyor. Amerikan güçlerinin mevcut şartlarda insansız robotları farklı alanlarda kullandığı biliniyor. Bu kapsamda daha da geliştirilen robot askerlerin sahaya inmesi söz konusu. Batılı kaynaklar yapay zeka ve askeri robot üretiminde ABD'nin Doğulu güçlerin imkanlarını aşmak istediğinin altını çiziyor. Rusya ve Çin gibi ülkeler ise ABD'nin kendi çalışmalarını tehdit olarak gördüğünün farkında. Bu doğrultuda Moskova ve Pekin yönetimleri, dünya için gerçek tehdidin Washington DC olduğunu savunuyor. İki taraf da gerçekleştirdiği çalışmalar ile muhtemel yeni çatışmalarda kullanılacak teknolojilerin nasıl şekilleneceğine dair detayları gözler önüne seriyor. Bir diğer tabir ile yıllar önce ileri sürülen bilim kurgu filmleri, bir bir gerçeğe dönüşüyor.

Güney Kore tarih verdi

ABD'nin Doğu Asya'daki en önemli müttefiklerinden olan Güney Kore ise geliştirdiği yapay zeka ve askeri robot teknolojilerini 2024'de orduda kullanmaya başlayacak. Hayvan formunda tasarlanan birçok robotun silahlı kuvvetler bünyesinde kullanacağını belirten Güney Korelı kaynaklar, Seul yönetiminin temel savunma teknolojilerini geliştirme projelerini sürdürdüğünü ifade ediyor. Bu kapsamda hayvan, yılan ve böcek gibi görünen robotların savaş kurallarını değiştirebileceği kaydediliyor. Yanı sıra Güney Koreli Hankook Mirae Teknoloji tarafından geliştirilen Method-2 isimli robot oldukça dikkat çekici bir araç olarak öne çıkıyor. Bir insan tarafından gelişmiş kumanda teknikleriyle yönetilen Method-2, 4 metre boyunda ve yaklaşık 1,6 ton ağırlığında. Tüm geliştirmeleri tamamlandığında askeri alanda çığır açması beklenen robot, tüm parmaklarını insan gibi kullanabiliyor.

Türkiye'nin rolü

ASELSAN ve TÜBİTAK gibi kuruluşların desteğinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için ileri teknoloji muharebe araçları geliştiriliyor. İnsansız robotların yanı sıra, geliştirilen yeni projelerle Ejder Yalçın gibi savunma sanayiinin önde gelen araçları çatışma ortamında güvenlik birimleri için en güvenli pozisyonu alabiliyor. ABD, Çin, Rusya, Güney Kore gibi ülkelerin çalışmalarını yakından takip eden Türk bilim insanları da robot asker geliştirilmesi için araştırmalar gerçekleştiriyor. Bu kapsamda son olarak TSK'nın da bu yönde taleplerinin bulunduğu ifade edilmişti. İlerleyen dönemde robot asker teknolojisinde önemli bir aktör haline gelmek isteyen Türkiye'nin bu yönde girişimlerini sürdürdüğü belirtiliyor.

İnsanlık için tehdit oluşturur mu?

Öte yandan yapay zeka teknolojisine yönelik kaygılar da mevcut. Bu kaygıları dile getiren en dikkat çekici isim ise ABD merkezli Space X ve Tesla Motors'un kurucusu Elon Musk. Musk yapay zekanın ölümsüz bir diktatöre dönüşebileceğini ifade ederken, bunun insanlığın karşılaşacağı en büyük tehdit olduğunu ifade etmişti. Musk'a göre insan eli ile oluşturulan yapay zeka, insanlık üzerinde egemenlik kurabilir. Daha da ileri giden Musk, olası bir tehditte süper ileri bir yapay zekaya karşı insanlığın kurtulma şansını yüzde 10 olarak belirlemişti. Musk'un bu kaygıları 2008 yapımı "Echelon Komploları" isimli filmi anımsattı. Bununla birlikte yapay zeka ve askeri robot teknolojisinin bir arada değerlendirilmesi durumunda olası tehditlerin boyutu daha da artıyor. Farklı küresel güçler tarafından oluşturulan ve insanlığın yararına olduğu ifade edilen bu girişimlerin kontrolden çıkması durumunda söz konusu iddialarla karşı karşıya kalmak işten bile değil.