Savaş uçakları tarih mi oluyor?

Amerikan ordusu tarafından kullanılmak üzere yeni teknolojiler üretmekle sorumlu ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı bir devlet kurumu olan DARPA‘nın “AlphaDogfight Trial” yarışması kapsamında gerçekleştirilen it dalaşı karşılaşmasında, Heron Systems tarafından geliştirilen yapay zeka sistem gerçek F-16 savaş pilotunu yenmeyi başardı. Detaylar haberimizde…

Amerikan ordusu tarafından kullanılmak üzere yeni teknolojiler üretmekle sorumlu ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı bir devlet kurumu olan DARPA‘nın “AlphaDogfight Trial” yarışması kapsamında gerçekleştirilen it dalaşı karşılaşmasında, Heron Systems tarafından geliştirilen yapay zeka sistem gerçek F-16 savaş pilotunu yenmeyi başardı.

111

Yapay zeka, ABD Hava Kuvvetlerinin en seçkin pilotlarından birine karşı 5-0 gibi ezici bir üstünlük sağladı. Peki, insansız ve yapay zekaya sahip bir savaş uçağının it dalaşında insanlı savaş uçağına göre daha iyi performans göstermesi savaş uçakları ve savaş pilotlarının sahada daha az mı yer alacağı konusunda uzmanları düşündürdü. 

211

Breaking Defence’te yer alan analize göre, Heron Systems tarafından geliştirilen yapay zeka, DARPA şirketine ait simülasyona entegre edildi. Üç günlük denemeler boyunca yapay zeka, bir uçağı basit şekilde kontrol etti, ardından bire bir savaş senaryosunda karşı tarafa karşı güvenilir şekilde pozisyon aldı ve klasik şekilde rakibini roket kullanmadan sadece makineli topla vurdu. Heron Systems tarafından geliştirilen bu yapay zeka, Hava Kuvvetleri’nin en iyi F-16 savaş pilotlarından birini dogfight adı verilen it dalaşında mağlup etti.

F-35 SON İNSANLI SAVAŞ UÇAĞI MI?

Askeri uzmanlara göre burada birkaç önemli husus var. Öncelikle elbette yapay zeka o kadar hızlı ilerliyor ki; yüksek manevra kabiliyetine sahip, karmaşık kararlar verebilecek yapay zekalı savaş uçakları yakın gelecekte faaliyete geçecek. Hatta birkaç yıl önce eski Amerikan Donanma Bakanı Ray Mabus, F-35’in nihayetinde son insanlı savaş uçağı olabileceğini söyledi. Bu görüş, ABD’li silah geliştiricilerine pek uymasa da algoritmaların ve teknolojinin hızlı bir şekilde bu noktaya kayacağının işaretlerini gösteriyor.

411