Sarkisyan'dan liderlere teşekkür mektubu

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, aralarında Fransa, Rusya, ABD ve Almanya’nın da bulunduğu iki düzineden fazla ülke ve uluslararası örgütün liderlerine sözde “Ermeni Soykırımı” ile ilgili mektup gönderdi.

Sözde “Ermeni Soykırımı”nın 106’ncı yıldönümünün arifesinde, Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’ın birçok ülke liderine mektup gönderdiği öğrenildi. Ermenistan Cumhurbaşkanı, soykırımı çeşitli boyutlarda tanıyan ve kınayan cumhurbaşkanlarına, parlamentolara, kamuoyuna, bilim ve akademik çevrelere gösterilen dayanışmadan dolayı teşekkür etti.

Sarkisyan’ın mektup gönderdiği ülkeler arasında Fransa, Rusya, ABD, Almanya, İtalya, Arjantin, Lübnan, Yunanistan, Hollanda, Belçika ve İsveç’in yanı sıra Papa Francis de bulunuyor.

KONUŞMASINDAN ÖNCE BIDEN'A TEŞEKKÜR MEKTUBU

Sarkisyan, Joe Biden’ın 24 Nisan’da “soykırım” ifadesini kullanmadan hemen öncesinde ABD Başkanı’na mektubunu iletti. Biden'e yazdığı bir mektupta, ABD Kongresi'nin kararına övgüde bulunarak, “Ermenistan'da, ABD Temsilciler Meclisi'nin Ermeni Soykırımı'nı tanıyan bir kararın 2019'da kabul edilmesini memnuniyetle karşıladık. Adaleti ilerletme ve yeni soykırımları önleme konusundaki kararlılığınızı yeniden teyit etmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron'a hitaben yazdığı mektupta Sarkisyan, “Ermeni Soykırımı'nın tanınması, Fransa Cumhurbaşkanı'nın Erivan'da Ermeni Soykırımı'nın 100. yıldönümü anma törenine katılması ve 24 Nisan Ermeni Soykırımını Anma Günü kararınızla bir kez daha Fransa'nın dayanışmasını ve evrensel değerlere bağlılığını gösterdiniz" ifadelerini kullandı.