İran, Şanghay İşbirliği Örgütü’ne tam üye oldu

İran, Şangay İşbirliği Örgütü mutabakat zaptını imzalayarak resmen tam üye oldu. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan sosyal medyadan duyurdu.

İlk olarak 1996 yılında, Sınır Bölgelerinde Askeri Güvenin Derinleştirilmesi Anlaşması’nı imzalamasıyla kurulan ve Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, Tacikistan, Kazakistan, Özbekistan, Hindistan, Kırgızistan ve Pakistan'dan oluşan Şanghay İşbirliği Örgütü'nde İran'ın tam üyelik süreci tamamlandı. 

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, sosyal medya ağı Twitter'da aylaştığı mesajında, Özbekistan’ın Semerkant kentinde, İran’ın ŞİÖ’ye tam üyeliğine dair taahhüt belgesini örgütün Genel Sekreteri Zhang Ming ile imzaladığını duyurdu.

Abdullahiyan mesajında, "Bundan sonra çeşitli ekonomik, ticari, transit, enerji gibi iş birliklerinde yeni bir aşamaya girmiş bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

MISIR'A "DİYALOG ORTAĞI ÜLKELER" STATÜSÜ

Öte yandan Mısır Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hamdi Sanad Loza ile Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Genel Sekreteri Zhang Ming, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te Mısır'a diyalog ortağı statüsü verilmesine yönelik mutabakat zaptını imzaladı.

Söz konusu mutabakat kapsamında, örgütün üye ülkeleriyle ticaret, yatırım, enerji, ulaştırma ve turizm gibi birçok alanda ilişkilerini güçlendirmenin yanı sıra bölgesel güvenlik ve istikrarı destekleme yolunda birliktelik sağlanıyor.