Şangay'da karantinadakilerin kapılarına alarm takılacak

Çinli yetkililer, karantina altında olan Şangay’da enfekte olanların evlerinin dezenfekte edileceğini ve evlerinden çıkmalarını engellemek için kapılarına alarm takılacağını bildirdi.

Covid-19 karantinası altındaki beşinci haftasına giren Şangay’da kısıtlamalar artırılıyor. Çinli yetkililer, enfekte olanların evlerinden ayrılmalarını engellemek için kapılarına alarm takılacağını ve evlerin dezenfekte edilmesi için tahliye işlemlerinin gerçekleştirileceğini açıkladı.

Enfekte olmuş tüm hastaların ve yakın temaslıların hükümet tarafından merkezi karantina tesislerine transfer edileceği belirtildi. Ayrıca şehirdeki en fazla vakanın görüldüğü bazı bölgelerde dezenfeksiyon önlemleri artırılacak. Bu da enfekte olmayanlar da dahil olmak üzere bazı sakinlerin geçici olarak taşınmak zorunda kalacağı anlamına geliyor.

Bu haftanın başında, binaların dezenfekte edilmesi için aralarında yaşlıların da bulunduğu yüzlerce kişi evlerinden zorla tahliye edilmişti.

Şangay’da mart ayı sonlarında tespit edilen salgında şimdiye kadar 400 binden fazla vaka ve 36 ölüm kaydedildi. Yetkililer, hayatını kaybedenlerin neredeyse hepsinin sağlık sorunları olan, yaşlı veya aşılanmamış sakinler olduğunu belirtti.