Şangay'da Covid-19 olanlar zorla evlerinden çıkarıldı

Çin’in Şangay kentinde süren pandemi kısıtlamaları üçüncü haftasına girerken, polis ile evlerinden çıkmaya zorlanan insanlar arasında arbede çıktı.

Çin’de pandeminin başından bu yana sürdürülen “sıfır Covid” politikası kapsamında, Şangay bölgesi de karantina altına alındı. Günde 20 binden fazla yeni vakanın tespit edildiği şehirde milyonlarca kişi evlerine kapatıldı.

Vaka artışının yaşandığı son günlerde sergi salonları ve okullar da karantina merkezlerine dönüştürüldü.

Diğer yandan, vakaların ciddi rahatsızlıklara veya ölüme neden olmaması nedeniyle karantinaların gerekli olmadığı yönünde eleştiriler yapıldı. Şangay’da karantina altında bulunan birçok kişi, kısıtlamaların gereksizliğinden ve gıda kaynaklarına ulaşamamaktan dolayı sosyal medyadan tepki gösterdi.

Karantina altında tutulan kişiler, devletin sebze, et, yumurta gibi gıdaları teslim etmesini beklemek zorunda kalıyor. Ancak kısıtlama ve karantinaların yoğunluğu nedeniyle hem stok hem de teslimat konusunda problemlerin yaşandığı belirtiliyor.

BBC’nin Şangay temsilcisi tarafından aktarılan bir haberde, şehrin doğu bölgesindeki yaşayanların koruyucu giysiler giyen yetkililer tarafından karantina tesislerine götürülmek üzere zorla evlerinden çıkarıldığı yer aldı. Karantina tesislerine gitmek istemeyen insanlar ile polis arasında arbede yaşandığı aktarıldı.