Sanal ölüm tuzakları

Adrenalin tutkusu, duygusal boşluk gibi nedenlerle internet dünyasında garip akım ve trendler baş göstermeye başladı. Bu trendlerin ise en üzücü ortak özelliği yaralanmalar veya ölümle sonuçlanmaları.

Momo

Geliştirilen bu oyun, oynayan kişinin ‘Momo’ya erişmesi gereken bir numaraya Whatsapp üzerinden mesaj atmasıyla başlıyor. ‘Momo’ adı verilen bu kurgusal oyun karakter de, oyuncuya ilk meydan okuma görevini veriyor. ‘Challenge’ adı verilen bu görevler kişinin kendine zarar vermesi, korku filmleri izleme, gece geç saatlerde uyanma gibi direktifler içeriyor.

117

Oyuncuların ‘Momo’nun verdiği direktiflere uymaması halinde, kurgusal kişi oyuncuyu kişisel verilerin sızdırılacağı konusunda tehdit ediyor. ‘Momo’nun son ‘challenge’ı da intihar etmek oluyor.

Dünya genelinde bu oyunu oynayıp intihar eden çocuklar bulunuyor. Polislerin bu kurgusal karakteri araştırma çalışmaları sürüyor.

217

Mavi Balina

Bu oyunda oyuna katılan kişilerden çoğu şiddet içeren 50 talimatın yerine getirilmesi isteniyor. 50 gün boyunca süren bu ölümcül oyunda; derin olmayacak şekilde kol ve bacakların kesilmesi, belli süre boyunca kimseyle görüşülmemesi, yüksek sesli müzik dinlenilmesi gibi aşamalar yer alıyor.

Son aşama da Momo oyunundaki gibi intihar komutu. Bu oyunda da kullanıcıların kişisel bilgilerinin yayılacağı şantajını görmek mümkün.

Çok sayıda kurbanı olan bu ölümcül oyun genç ve yetişkin kullanıcılar tarafından kullanıldı. Ülkemizde de örneklerini göreceğimiz Mavi Balina oyunu nedeniyle çoğu çocuk ve yetişkin intihar etmek üzereyken kurtarıldı veya hayatını kaybetti.

Ülkemizde 140’tan fazla gencin intiharının bu oyunla bağlantılı olabileceği tahmin ediliyor.

Oyunun kurucusu 22 yaşındaki Philipp Budeikin, Rusya'da çıkarıldığı mahkeme tarafından 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2016 yılı Kasım ayında tutuklanan Budeikin, duruşmalardan birinde toplumda temizlik yaptığını söyleyerek kurbanlarını "biyolojik atıklar" olarak tanımlamıştı.

417