Sanal gerçeklikte ırk ideolojisi

Sanal dünyada daha yaşanılmış, somutlaştırılmış bir deneyim için, MIT araştırmacıları; bireylerin yetiştirilmesinde katkı sağlayacak, ırk hakkında yeniden düşünmeyi öğreten şeyleri yakalayan, yeni bir bilgisayarlı model geliştirdi.

Sanal gerçeklik insanların hem keşfedip hem de etkileşime girebildiği üç boyutlu bilgisayar teknolojileri ile oluşturulmuş ortama verilen isimdir. Çoğu sanal gerçeklik ortamı bir bilgisayar ekranı yoluyla edinilen görsel tecrübelerden ibarettir. Bunun yanında bazı ortamlar duyma, hareket gibi başka duyulardan da yararlanır.

110

Sürükleyici deneyimler yaratmak için, sanal gerçeklik kullanan video oyunları; eğlence ve araştırmada giderek daha popüler hale geldi. Sanal dünyada daha yaşanılmış, somutlaştırılmış bir deneyim için, MIT araştırmacıları; bireylerin yetiştirilmesinde katkı sağlayacak, ırk hakkında yeniden düşünmeyi öğreten şeyleri yakalayan, yeni bir bilgisayarlı model geliştirdi ve Yapay zekanın geliştirilmesi derneği 2019 Bahar Sempozyumu’nda sunulan yeni ırksal ve etnik sosyalleşme modeli; sadece video oyunu simülasyonlarını geliştirmekle kalmayıp, aynı zamanda sınıfta ırksal sorunlarla karşılaşabilecek öğretmenler ve öğrenciler için eğitimi kolaylaştırma potansiyeline de sahip bir teknoloji.

210

MIT Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı (CSAIL) Öğrencisi Danielle Olson: “Video oyunu geliştiricileri olarak sanal dünyalardaki fiziksel dünyadaki önyargılı ideolojilere (onları kopyalamaya devam etmek yerine) meydan okuma yeteneğine sahibiz. Umarım, bu çalışma; ırksallaştırılmış karşılaşmaların ve ırk temelli travmatik stresin yıkıcı sosyal-duygusal, akademik ve sağlık üzerindeki etkilerini daha iyi anlamada öğretmenler, ebeveynler ve öğrenciler tarafından diyalog ve yansıma için bir katalizör olabilir.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

MIT Gelişmiş Sanallık Merkezi İstihbaratı ve Yöneticisi Dijital Medya Profesörü D. Fox Harrell ise; “İnsanlar çeşitli şekillerde ırk hakkında düşünmek için sosyalleştiriliyor. Geliştirdiğimiz sistem bu sosyalleşmeyi ele geçiriyor ve insanların, ırkçı meseleler hakkında daha fazla düşünmelerini, belki de öğretmenlerin ve öğrencilerin sınıfta ayrımcılığı en aza indirmelerini sağlamak için etkili bir araç olacağını umuyoruz.”

410