İsviçre’den Çin’e sahte bilim insanı suçlaması

İsviçre’nin Pekin Büyükelçiliği, Çin devlet basınında ve sosyal medyasında yer alan ve Kovid-19’un kökenine dair yaptığı açıklamalarla gündeme gelen İsviçreli Biyolog Wilson Edwards’a ait atıfların kaldırılmasını istedi.

İsviçre’nin Pekin Büyükelçiliği, Çin devlet basınında ve sosyal medyasında yer alan ve Covid-19’un kökenine dair yaptığı açıklamalarla gündeme gelen İsviçreli Biyolog Wilson Edwards’a ait atıfların kaldırılmasını istedi.

İsviçre'nin Pekin Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklama.

 

‘‘İsviçreli bilim insanı’’ olarak tanıtılan Edwards, Covid-19’un kökenine yönelik araştırmalarının siyasal bir araç hâline geldiğini söylemişti. İsviçre Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada Wilson Edwards olarak tanıtılan kişiyle tanışma isteği belirtilirken bu isimde bir vatandaşlarının bulunmadığı ve bunun yalan haber olmasının daha mümkün bir olasılık olduğu vurgulandı.

Çin’in resmî gazetesi China Daily’de yer alan bir makalede İsviçreli bir biyolog olduğu iddia edilen Wilson Edwards’ın, Facebook hesabında: ‘‘A.B.D.’nin, hastalığın kökenine dair araştırmada Çin’e saldırmayı bir takıntı hâline getirmesinden dolayı gerçek veri ve bulgulara gözünü kapattığı’’ yazdığı iddia edildi. İsviçre Büyükelçiliği’nin yaptığı açıklamada söz konusu hesabın sadece 3 takipçisinin olduğu ve hesabın iki hafta önce açıldığı aktarılırken ‘‘Bu hesap muhtemelen sosyal ağ amacıyla açılmadı.’’ ifadelerine yer verildi. Büyükelçilik tarafından yapılan, söz konusu atıfların yer aldığı haber ve paylaşımların silinmesi çağrısının ardından gazetenin internet adresinde atfın geçtiği bölümün kaldırıldığı görüldü.