Sağlık sektöründe yapay zeka devrimi

Yapay zeka hayatımızın her alanında olduğu gibi sağlıkta da devrim yaratıyor. Dünya genelindeki sağlık hizmetleri de bu değişimden önemli derecede etkileniyor. Makine öğrenimi ve yapay zeka, doktorları, hastaneleri ve sağlıkla bağlantılı tüm diğer alanları etkiliyor.

Her geçen gün gelişen teknolojiyle birlikte, yapay zeka kullanımı hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Yapay zeka hayatımızın her alanında olduğu gibi sağlıkta da devrim yaratıyor. Dünya genelindeki sağlık hizmetleri de bu değişimden önemli derecede etkileniyor. Hastanın ölmesi ile sonuçlanan kritik hastane hataları yapay zeka yoluyla minimuma indirilebiliyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’de yapılan bir araştırmaya göre hastane hataları nedeniyle yaşamını kaybedenlerin sayısı, trafik kazalarına oranlayüzde 11 daha fazla. Bununla birlikte sağlık sektöründeki hataların yüzde 86'sı tamamen önlenebilir hatalar olarak karşımıza çıkmakta.

Yapay zeka kullanımının artmasıyla birlikte, tıbbi görüntüleme tanısının doğruluğunda artış yaşanmasının yanı sıra, tedavi planlamasını kişiselleştirmek ve sonuçları iletmek çok daha kolay bir hal alıyor. Son dönemde radyoloji bölümünde yapay zekaya olan talep ve ilgi önemli ölçüde artmış ve bu teknoloji için birçok yatırım yapılmıştır. İster hasta-hekim iletişimi olsun, ister farklı sağlık organları arasındaki iletişim olsun, sağlık hizmeti endüstrisinin iletişim sorunu yapay zeka tarafından en kolay ve en hızlı bir şekilde çözülebilecek bir hal almıştır. Özellikle önümüzdeki yıllar içerisinde yapay zekanın sağlık hizmeti iletişiminde kullanılmasında önemli oranda artış yaşanacağıda tespit edilmiştir.

Yapay zeka yardımıyla tedavi

Makine öğrenimi ve yapay zeka, doktorları, hastaneleri ve sağlıkla bağlantılı tüm diğer alanları etkiliyor. Hastanelerin yaşadığı en büyük zorluklardan biri, kötü durumdaki hastaların ne zaman hayati tehlike oluşturan duruma geleceğini tahmin edememeleri. Sağlık durumundaki ufak çaplı değişiklikler, bazen insanların etkili şekilde gözlemleyemeyeceği büyüklükteki veri denizinde kaybolabiliyor. DeepMind adlı yapay zeka şirketi, akut böbrek yetmezliğini 48 saat önceden tahmin edebilen bir yapay zeka sistemi üzerinde çalışıyor. Bu yapay zeka sistemi sayesinde, yaklaşan bir kriz gerçekleşmeden çok önce doktorları uyarmak mümkün olabilir.

Sistemin potansiyelini göstermek isteyen araştırmacılar, sistemi akut böbrek yetmezliğini (böbrek fonksiyonunda ani azalış olması) tahmin etmek için kullandı. Deneme, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) genelindeki Gazi İşleri hastanelerinde tedavi edilen yüz binlerce hastayla yapıldı. Araştırma sonucunda, yapay zeka sisteminin işlevini kaybedecek böbreği 48 saat önceden yüzde 90 oranında doğru tahmin ettiği görüldü. DeepMind araştırmacıları, geliştirdikleri sistemin hasta akıbeti üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi için doktorlar tarafından doğrulanması gerektiğini söylüyor. Yine de sistemin ilk denemelerde başarı göstermiş olması, ileride kalp krizi, sepsis ya da zatürre gibi hastalıkların önceden fark edilebileceğine işaret ediyor. Araştırmacılar, bu yapay zeka sisteminin ticari şekilde satılabilmesi için aylar, belki de yıllar gerektiğini söylüyor.

Yapay göz, renk körlüğünü tedavi edebilecek

Amerika Birleşik Devletleri'nin Maryland eyaletinin Baltimore şehrindeki bir araştırma üniversitesinde araştırmacılar, renk körlüğü tedavisinde çığır açacak bir mesafe katetti. Uzmanlar yapay zeka yardımıyla laboratuvar ortamında yapay bir göz üretti. Johns Hopkins Üniversitesi’nde gerçekleşirilen çalışmada, bebeklerin doğduklarında neden renk körü olduklarına dair bir analiz yapılıyor.  Yeni doğan bebeklerin görme yetisine kavuşabilmeleri biraz zaman alıyor. Öncelikle çevresindekileri net görmeye çalışan bebekler, zamanla da renkleri ayırt edebilmeye başlıyor. Tıpkı anne karnındaki bebeğin görme yetisinin yavaş yavaş gelişmesi gibi çalışma için üretilen yapay göz de bir süre sonra kendi görme yetisini geliştirmeye başladı. Bu araştırma sonucunda anne karnında yeteri kadar tiroid hormonuna sahip olmayan bebeklerin neden renkleri doğar doğmaz ayırt edemediği daha da netleşmeye başladı. Araştırmacılar yapay zeka yardımıyla geliştirdikleri göz ile renk körlüğünün etkilerini düzeltmek için çalışmalarını sürdürüyor.