Sadi Kaddafi serbest bırakıldı

Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Said Kaddafi hakkında serbest kalma kararı verildi.

Libya’da devrik lider Muammer Kaddafi’nin oğlu Sadi Kaddafi ve özel kalem müdürlüğünü yapan Ahmed Ramazan, Trablus’ta tutuklu kaldıkları hapishaneden serbest bırakıldı.

Libya’daki kaynaklar, Sadi’nin, Başsavcılığın kararı ve Başbakan Abdulhamid Dibeybe’nin onayı ile serbest bırakıldığını dile getirdi.

Sadi, Muammer Kaddafi döneminde ülkenin sportif faaliyetlerinin yönetiminde bulunuyordu. Ayrıca Sadi, Libya ulusal futbol takımının futbolcuları arasında yer alıyordu.

2011’de Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden sonra Nijer’e kaçan Sadi, Libya makamları girişimleri sonucu yargılanmak üzere Libya’ya getirildi. Sadi, Libya Futbol Federasyonluğu başkanlığı döneminde zorla zimmetine para geçirmekle suçlandı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Başbakan Dibeybe ise “Uzlaşı sağlamadan yol alınamaz; hukuku uygulamadan, kuvvetler ayrılığı ilkesine saygı duymadan, yargı usul ve kararlarına uymadan da devletin dirliğini tesis edemeyiz. Bu temelde, Sadi Kaddafi adlı vatandaş, Başsavcılık tarafından kendisi hakkında yayınlanan tahliye kararının uygulanmasıyla bugün serbest bırakıldı” ifadelerini kullandı.