Saatli bomba kuruldu: Dijital köleliğin yasası hazırlandı

Dijital dolar ve nakitsiz toplum geliyor. Dijital dolar cüzdanı yasası Amerika'da sessiz sedasız kongreye sunuldu ve uygulamanın başlayacağı tarih belirtiliyor. Yasanın içindeki detaylar korkunç bir gerçeği gözler önüne seriyor. İşte dijital dolar sistemiyle ilgili merak edilen tüm detaylar...

Dijital dolar ve nakitsiz toplum geliyor. Dijital dolar cüzdanı yasası Amerika'da sessiz sedasız kongreye sunuldu ve uygulamanın başlayacağı tarih belirtiliyor. Yasanın içindeki detaylar korkunç bir gerçeği gözler önüne seriyor. ABD'de seçimler yaklaşırken Donald Trump ve Joe Biden arasındaki mücadele Amerika ve dünyanın geri kalanı için ciddi tehlikelerle dolu bir süreç hızlanıyor.

Koronavirüs salgını sırasında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ekonomisini korumak amacıyla ‘‘dijital dolar cüzdanı yasası’’ sessiz sedasız kongreye sunuldu ve uygulamanın başlayacağı tarih belirtiliyor. Peki dijital dolar tam olarak nedir?

DİJİTAL DOLAR NEDİR?

“Dijital dolar” terimi, herhangi bir Federal Reserve bankasının hesaplarında borç olarak kaydedilen dijital defter girişlerinden oluşan bir dolar değeri olarak ifade edilen bakiye anlamına gelir. Uygun bir finans kurumu tarafından (Federal Rezerv Sistemi Yönetim Kurulu tarafından belirlendiği üzere) kullanılabilen elektronik bir değer birimi olarak da tanımlanabilir. Fed, aynı şekilde dijital cüzdanlardan da sorumlu olacak ve onları kullanıcılar için koruyacak.

Yasa tasarıları, dijital dolar programının merkezi olmayan veya herhangi bir türdeki kripto para birimi projesi kullanılıp kullanılmayacağını göstermiyor. Bununla birlikte, genel olarak doları dijitalleştirmek, ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu J. Christopher Giancarlo ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Fed yönetim kuruluna aday gösterdiği ekonomist Judy Shelton ile ABD için bir çok etkili figür tarafından bir zorunluluk olarak görülüyor. Dijital dolar destekçilerine göre eğer bu proje hayata geçmezse ülke ekonomik hegemonyasını kaybedebilir.

DİJİTAL DOLAR NASIL ÇALIŞACAK?

Tasarıya göre, ülkedeki herhangi bir kişiye önceden yüklenmiş bir debit/banka kartı sağlanacak. Kart başlangıçta 2.000 dolar şeklinde verilecek ve COVID-19 pandemisinin ortaya çıkışından bir yıl sonrasına kadar 1000 dolarlık ödemeler gerçekleşmeye devam edecek. Uzun vadede bu kartın altyapısının Hazine tarafından yönetilen dijital para birimi cüzdan sistemine dönüştürülmesi gerektiği de belirtildi.

İNSANLARIN ÖZGÜRLÜĞÜ ‘TEHLİKE ALTINDA’

Yasanın içindeki detayları YouTube kanalında analiz eden stratejist Hamza Yardımcıoğlu ‘yasanın korkunç bir gerçeği gözler önüne serdiğini’ ifade etti. Amerikan halkının başına gelecek felaketleri değerlendiren Yardımcıoğlu, ‘‘Bu mesele sadece Amerika’yı ilgilendirmiyor aynı zamanda tüm dünyayı ilgilendiriyor. Böylesine dijital sistemler, paraları ve ödemeleri tamamen dijitalleştiriyor ama asıl sorun bu sistemlerin her şeyi kontrol edebiliyor olması. İnsanların özgürlüğü için büyük bir tehlike altında, tüm bilgileri kontrol edilebiliyor ve sistem istediği kişileri sistemin dışına dahi atabiliyor’’ dedi.

Aynı zamanda faiz sistemleriyle ilgili çarpıcı duyumları olduğunu kaydeden Yardımcıoğlu, tasarıda çok ciddi faizlerin uygulanmasıyla ilgili açık kapı bırakıldığı ancak Amerikan halkının bu durumdan habersiz olduğunu belirtiyor.

Öte yandan söz konusu gelişme ile ilgili hiçbir medya kuruluşunda haber yapılmadığı ve bu bilgilerin yalnızca kulislerde konuşulduğunu söyleyen Yardımcıoğlu, ABD'de seçimler yaklaşırken Donald Trump ve Joe Biden arasındaki mücadelenin Amerika ve dünyanın geri kalanı için ciddi tehlikelerle dolu bir süreci hızlandırdığını kaydetti.