S-400 & NATO sistemi entegresi mümkün mü?

Milli Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Yüzbaşı Şebnem Aktop, ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jonathan Hoffman'ın açıklamalarına yanıt verdi. Aktop, "NATO müttefiklerinin kullanmakta olduğu S-300'ler gibi S-400 sistemi de müstakil olarak ve hiçbir NATO Komuta Kontrol sistemine entegre edilmeden kullanılacaktır" dedi…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın Sözcüsü Yb. Şebnem Aktop tarafından S-400’ler hakkında yapılan açıklamada, tedarik edilen S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava Savunma Sistemi'nin hazırlıkları kapsamında doğal sürecin bir parçası olarak deneme ve sistem kontrollerinin yapıldığı belirtildi. NATO müttefikleri nasıl S-300 sistemlerini kullanıyorsa Türkiye’de S-400’lerini NATO’ya entegre etmeden kullanılacağına değinildi. 

110

Yapılan açıklamanın detaylarında ise; "Geniş bir coğrafyada farklı risk ve tehditlere karşı salgına rağmen kesintisiz şekilde mücadele ederken, ittifak içerisindeki sorumluluklarını harfiyen yerine getiren Türkiye'nin NATO taahhütlerine aykırı hareket ettiğini iddia etmek tutarlı değildir. Dost ve müttefiklerimizden beklentimiz, ilişkilerin bozulacağı gibi söylemler yerine, S-400 sistemi ile ilgili bugüne kadar getirdiğimiz alternatif çözümler ile varsa ilave alınabilecek makul teknik tedbirlerin görüşülmesine odaklanılmasıdır. Türkiye'nin amacı kimseyi üzmek değil, halkının güvenliğini sağlamaktır." Denildi.

210

Bloomberg’in sorularını yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise, S-400 hava savunma sisteminin bağımsız olarak konuşlandırılacağını belirterek "S-400’ler halihazırda NATO içerisinde olan S-300’ler gibi ayrı bir sistem olarak kullanılacak. Temin edilen her savunma teçhizatı test ve sistem kontrolünü içerir." Dedi. Bugüne kadar sadece Rusya Türkiye'nin ihtiyaçlarına uygun şekilde cevap verdi" açıklamasını yaptı. 

Akar, Patriot'lar için ABD'yi işaret ederek, "Fransa-İtalya ortaklığında yapılan bir savunma sistemi için görüşmeler yapıyoruz, ABD'den de Patriot'ları uygun koşullar altında alabiliriz" dedi. Akar, Türkiye'nin, NATO bünyesinde üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiğine dikkat çekti, müttefiklerden de güvenlik endişelerini anlamasını ve buna cevap vermesini beklediğini vurguladı. Bakan Akar, S-400’lerin bir ihtiyaç olduğunu, S-400 almanın Ankara’nın NATO’dan uzaklaştığı anlamına gelmeyeceğini bir kez daha vurguladı.

410