S-400'ler Ankara'ya ulaştı

Milli Savunma Bakanlığı, Rusya'dan alınan S-400'lerin birinci grubunun Ankara'ya intikalinin başladığını duyurdu. Rusya'dan gelen üç uçak Mürted Hava Üssü'ne indi. Savunma Sanayi Başkanlığı, S-400'e ait parçaların teslimatının önümüzdeki günlerde de devam edeceğini, sistemin bütünüyle hazır olmasının ardından kullanıma başlanacağını açıkladı. Sabah saatlerinde gelen kargo uçağının ardından, Rusya'dan gelen S-40' e ait parçaları taşıyan bir uçak daha iniş yaptı.

Rusya'dan alınan S-400'lerin teslimat süreci başladı. Milli Savunma Bakanlığı'ndan konuya ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada;

"Türkiye’nin hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin tedarik sözleşmesi 11 Nisan 2017’de imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı / Ankara’ya intikali 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başlamıştır." denildi. 

Türkiye, Rusya ile S-400 Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sisteminin tedariği ile ilgili ilk olarak Nisan 2017'de bir anlaşma imzalamıştı. Anlaşmaya göre Rusya, Türkiye'ye 2 adet S-400 bataryası teslim edecek. Rus askeri kargo uçaklarının S-400 teslimatlarının önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor. 

Üçüncü parti teslimatı deniz yolu ile olacak

Rus TASS haber ajansının aktardığı bilgilere göre, S-400 hava savunma sistemi 3 parti şeklinde olacak. Türkiye'ye teslimatın ilk partisinin hava yolu ile gerçekleştiğini aktaran haberde, ikinci teslimatın yine hava yolu ile yapılacağı vurgulandı. 120'nin üzerinde füzeden oluşacak üçüncü partinin ise deniz yolu ile aktarılacağı belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı, S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'nin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı'na intikalinin bugünden itibaren başladığını açıklamıştı.

S-400 hava savunma sisteminin özellikleri neler?

Milli Savunma Bakanlığı tarafından Rusya'dan alınan S-400'lerin birinci grubunun Ankara'ya ulaştığı duyuruldu. S-400 hava savunma sistemleri, "yüksek etkili koruma" kabiliyetiyle dikkati çekiyor. Peki S-400 füzelerinin özellikleri nelerdir?

Sovyetler Birliği döneminde S-300 füzelerinin üretilmesinden sonra geliştirilmeye başlayan S-400 sistemi, 2007'den bu yana Rusya'nın silah envanterinde yer alıyor. S-400, önemli siyasi, ekonomik ve askeri hedefleri "yüksek etkili koruma" için tasarlanan bir sistem olarak tanımlanıyor. Dünyadaki en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak nitelendirilen S-400, savaş uçakları, radar tespit ve kontrol uçakları, keşif uçakları, stratejik ve taktik uçaklar, taktik, operasyonel-taktik balistik füzeler, orta menzilli balistik füzeler, hipersonik hedefler ve diğer gelişmiş hava saldırısı araçlarını imha etmek üzere tasarlandı.

S-400, çok uzun menzilli 40N6 model füzeyle 400 kilometre, uzun menzilli 48N6 model füzeyle 250 kilometre, orta menzilli 9M96E2 model füzeyle 120 kilometre ve kısa menzilli 9M96E model füzeyle de 40 kilometredeki hedefleri vurabiliyor.

Kısa, orta ve uzun menzillerde füzeleri aynı anda kullanabilen S-400, 600 kilometre uzaklıktaki hedefi algılama özelliğine sahip ve saniyede 4,8 kilometre hızla füze gönderilebiliyor. Sistem, hedefe 10 saniyeden daha az sürede tepki veriyor.

Rus basınına göre, Rusya’da Moskova bölgesi, Güney Askeri bölgesi, Pasifik ve Baltık filolarında olmak üzere toplam 5 S-400 alayı bulunuyor. Her alayda sekizer fırlatma sisteminin bulunduğu 2'şer tabur yer alıyor. Rusya’daki S-400 tabur sayısının 2020’ye kadar 56’ya çıkarılması öngörülüyor.