S-400 ve F-35 için son durum

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir’den S400 hava savunma sistemi ve F-35 savaş uçağı açıklaması geldi. Gazeteci Ahmet Melik Türkeş’in sorularını yanıtlayan İsmail Demir, özel açıklamalarda bulundu…

Gazeteci Ahmet Melik Türkeş’in sorularını yanıtlayan Demir, Rusya’dan S400 hava savunma füze sistem tedariki ve F-35 projesi ile ilgili son durumlar hakkında bilgiler paylaştı. Türkeş’in S400 hava savunma sistemleri ile ilgili son duruma yönelik sorusuna Demir, “Şimdi 2 şey karıştırılmamalı. Biz 2 sistem alımı için masadaydık. İlk sistemin alımı çok hızlı oldu. İkinci sistemin alımı da yani masada olduğumuz konu ile ilgili bir dizi yol haritası var. Unsurlu adımlar var. Bu adımlardan bir kısmı ortak üretim bir kısmı ödemeler gibi konular var. Prensipte bu anlaşma imzalandı ancak bu prosedürlük şeylerin teknik adımların atılması için detaylar çalışıyor. Detaylarda anlaşmanın yan unsurları olan şartların yerine gelmesi için devam ediliyor.” ifadeleriyle açıklık getirdi.

Türkeş’in, “S400’e bağlı olarak F-35 sorusu da gündeme geliyor. Uçakların Türkiye’ye gelme ihtimali söz konusu mu?” sorusu üzerine Demir, “F-35 konusunda bizim tutumumuz değişmedi. Biz programın ortağıyız ortağı kalmak istiyoruz bu konuda tek taraflı atılan adım var. Bu adım haksız bir adım. Biz dik durduk. Bu ortaklığı gerçekleştirmek üzere yaptığı çalışmalar var masraflar var. Bu ortaklık içinde Türkiye’nin kritik önemi var, Türk şirketlerinin üretim kabiliyetlerini ve yerine ikame edilme konusunda zorluklarda ABD tarafı çeşitli ortamlarda itiraf ediyor. Hem programa zarar verecek, hem de diğer ortaklara zarar verecek girişimde bulunuluyor.

 Biz bunun yanlış olduğunu söylüyoruz. F-35 konusunda tek taraflı adımın karşılığında biz yine masada oluğumuzu söylüyoruz. Eğer bu inat ve ısrar devam ederse gerekli girişimleri çalışmaları yaparız. Türkiye’nin tutumu konumu değişmedi. Tek taraflı atılacak adımlarda da olacak sonuçlara herkese katlanmak zorunda.” ifadeleriyle yanıt verdi.

Türkeş’in, “F-35’lerin Türkiye verilmemesi kararın mevcut durumlarının olması durumunda Türkiye’nin projeye verdiği para karşılığında yeni uçak sistemleri veya yeni savunma sistemleri alması söz konusu olur mu? sorusuna ise Demir, “O konu apayrı bir konu bu verilen miktarın geri alınması vs konularının hangi mecrada konuşulacağı. Yasal sürecinin nasıl işleyeceği konusunda alt yapı çalışmalarımız var ama o konu şuanda o kadar taze ve yeni ki bir şey söylemek doğru olmaz ama tabiki Türkiye her ortamda hakkını hukukunu arayacak. Çeşitli konularda hak kaybına sebep olmayacak adımları atacak.” İfadelerine yer verdi.