S-400 savunma sistemi testleri başladı

Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen Rusya Federasyonu’ndan tedarik edilen S-400 Hava Savunma Füze Sistemi, Sinop’a test atışına giderken görüntülendi. S-400 sisteminin tek hedefi havadan havaya füze ve çeşitli saldırı roketleri mi? Türk S-400 sistemi aktif edildi ise kamuoyu ile paylaşılması güvenli mi? Sizler için derledik…

Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen Rusya Federasyonu’ndan tedarik edilen S-400 Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS), Sinop’a test atışına giderken görüntülendi. Edinilen bilgilere göre, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait S-400 bileşenleri, 5-16 Ekim 2020 tarihleri arasında Sinop’ta bir dizi atışlı teste tabi tutulacağı bildirildi. Füze atış denemeleri sebebiyle Sinop Havalimanı’nın iniş-kalkış trafiğine kapalı olacağı belirtildi.

110

Test için S-400’lerin yola çıktığı Sinop’a sevk edilirken sivil halkın ve basın mensuplarının kameralarına yansıdı. Sevk edilen S-400 bileşenleri arasında komuta kontrol aracı, radar bileşenleri ile füze fırlatma aracı aldığı görüldü. 10 gün sürecek testlerde Türk Hava Kuvvetleri 10 adet Banshee Hedef Uçağı tedarik etti. Bu hedef uçaklara yapılacak olan atışlarla S-400’ün radar işlevselliği, hedef tespit, takip yetenekleri, iletişim sisteminin kabiliyetleri ve komuta kontrol sistemlerinin performansı gözlenecek.

210

BANSHEE HEDEF UÇAĞI NEDİR?

Target Technology Banshee olarak tanıtılan Meggitt BTT-3 Banshee, hava savunma sistemlerinin test faaliyetleri için geliştirilmiştir. Banshee ile havadan havaya füzelerin, yerden havaya füze sistemlerinin, omuzdan atılan füzelerin (MANPADS) ve hava savunma top sistemlerinin imkan/kabiliyetleri ölçülmektedir. İngiltere merkezli Target Technolohgy ilk kez 1980’li yıllarda geliştirmeye başladığı 1983 yılında tamamladığı ve 1989 yılından itibaren de Türk Silahlı Kuvvetleri envanterde yer almaya başlamıştır.

Delta kanat tasarımına sahip olan Banshee, çoğunlukla kompozit malzemeden yapılmıştır. İlk modellerde Normalair-Garrett üretimi 26 hp 342 cc çift silindirli ve iki zamanlı motorlar kullanılırken, sonraki modeller Norton üretimi P73 motorlarla donatılmıştır. Banshee hem denizde hem karada kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Aktif/pasif radar kesit alanı arttırıcı, IR iz arttırıcı, akustik iz artırıcı, KEC lançeri ve birçok faydalı yük ile donatılabilmektedir. Yine bazı modellere de kamera takılarak keşif İHA’sı görevi görmesi sağlanmaktadır. Meteor, AMRAAM, Aim-7 Sparrow, Aim-9 Sidewinder, Patriot, Seaguard, AHEAD ve Goalkeeper sistemleri, test faaliyetleri için Banshee’yi kullandığı bilinmektedir. 

410