S-400 gerçekten güvenilir mi?

İdlib çatışmasızlık bölgesinde çatışmanın önlenmesi maksadıyla takviye olarak gönderilen TSK unsurlarına rejimin düzenlediği saldırı sonucu 5’i asker 6 kişi şehit oldu. Bu hamleyle birlikte dikkatler Suriye’ye çevrildi. Rusya’dan S-400 alan Türkiye olası bir durumda hava Suriye’den gelecek tehditlere karşı güvenli bir durumda mı?

Rejim güçlerinin TSK unsurlarına yönelik gerçekleştirdiği saldırıda 5 asker ve 1 sivil personel şehit olurken dikkatler bir anda bölgeye çevrildi. Gerginliğin giderek tırmandığı İdlib bölgesinden Türkiye’ye bir saldırı ihtimalinde Suriye rejiminin destekçisi Rusya yapımı S-400’ler Türkiye’nin hava sahasını savunmada gerçekten güvenilir mi?

Dönemin Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’nin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında, “S-400’lerde 'dost-düşman tanıma sistemi' değiştirilecektir. Ona ilişkin yazılım değişiklikleri başlamıştır. Bütün tasarruf yetkisi, nerede konuşlanacağı, ne zaman kullanılacağıyla ilgili tüm tasarruf yetkisi Türkiye'de olacaktır. NATO çerçevesinde aldığımız veya Türkiye'ye konuşlandırılan o sistemlerden en büyük farkı da budur.” ifadelerini kullanmıştı.

Rusya merkezli Güvenlik, Savunma ve Hukuk Sorunları Akademisi’nin başkan yardımcısı Viktor Yesin Gazeta.ru’ya verdiği demecinde, hava savunma sistemlerinin iç düzeneğine erişim izninin Türkiye’ye verilmediğini ve verilmemesinin de bu silahların ihraç edildiği durumlarda ‘sıradan bir uygulama’ olduğunu söyledi.

Yesin açıklamasında “Ülkeler arasında bir satın alma anlaşması imzalandığında, satın alan tarafın sistemleri kendi başına sökme hakkı bulunmaz. Bakım çalışmaları sadece bizim uzmanlarımız tarafından yapılır. Nitekim satın alan taraf, kendi üzerine bu sistemleri üçüncü bir ülkeye satmama ve sistemde değişiklik yapmama yükümlülüğünü almış olur. Onlara bu sistemlerin nasıl üretildiğine ilişkin bir belge de verilmez.” ifadelerini kullandı.

Suriye’den gelecek olası bir saldırıda S-400 hava savunma sisteminin kontrolünün ne kadarının Türkiye’de olduğu şu an tam olarak bilinmiyor. Suriye rejiminin kullandığı savaş uçaklarının ve füzelerin çoğunluğu Rus yapımı. S-400 hava savunma sisteminin bu uçakları ve füzeleri düşman olarak algılamayacağı ihtimali mevcut durum düşünüldüğünde Türkiye açısından milli güvenlik riski barındırmaktadır.