Drone’lar askeri anlayışı değiştiriyor

Milyar dolar değerinde ki hava savunma sistemleri drone’lara karşı etkili değil mi? Sorusu Aramco petrol tesislerine drone vasıtasıyla yapılan saldırı sonrası sorulmaya başlandı. Ülkemizde de Karadeniz’de NAVTEX ilanı sonrası yapılacak S-400 testlerinden sonra S-400 hava savunma sistemi drone’lara karşı ne kadar etkili? Sizler için derledik…

Suudi Arabistan yüksek askeri teknolojiye sahip hava savunma sistemleri ve radarlara milyarlarca dolar harcayıp hava savunmasını güçlendirmeye çalışırken onda bir maliyete imal edilen akıllı füze ve drone sistemleri dünyanın en büyük ve önemli petrol tesislerinden biri olan Aramco tesisine saldırınca hava savunma sistemleri insansız silahlı hava araçlarına karşı etkili olup olmayacağı tartışılmaya başlandı. Batılı savunma sistemlerinin Rus sistemlerine sızıp karıştırma yapması ABD menşeili RQ-4A Global Hawk sisteminin İran’lı siber korsanlarca indirilip incelenmesi ise bu komplike sistemlere olan güveni sarstığı ayrı bir gerçek. 

110

ARAMCO SALDIRISI NEDEN ÖNLENEMEDİ!

Uzmanlar Aramco saldırısıyla ilgili resim ve kaynakların, ABD menşeili olduğuna dikkat çekti. Yemen'de Husilerin kontrol altında bulundurduğu bölge ile bombalanan Suudi Aramco rafinerileri (Khurais, Abqaiq) arasındaki mesafe yaklaşık 1000 km’den fazla görünmektedir. Saldırıyı Husiler üstlenmekle birlikte, ABD saldırının arkasında İran'ın olabileceğini iddia etmektedir. Diğer bir görüş ise saldırının Irak'tan yapılmış olabileceği de dile getirilmektedir.

210

İran ve Suudi Arabistan çevresindeki hava sahası dünyada en iyi savunulan ve yoğun bir şekilde monitör edilen bölgelerdendir. Buna rağmen bölgedeki savunma sistemleri 17 farklı drone ve akıllı füze hava saldırısına karşı koyamadı, başarısız oldu. Saldırıda kullanılan akıllı füzelerin ilk tasarımının 1970'lerde Ruslar tarafından yapıldığı, İran tarafından bu ilk versiyona güncellemeler yapılarak daha yüksek teknoloji uygulandığına dair bilgiler ve iddialar bulunmaktadır. Suudi Arabistan savunma sistemine bakıldığında İran ve Yemen'den gelecek saldırılara karşı koyacak şekilde 6 adet en son versiyon ABD yapımı Patriot sistemi ve Almanya yapımı Skyguard alçak irtifa uçaksavar sistemlerine sahip görünmektedir.

Hal böyle olunca S-400 ve benzeri hava savunma sistemlerinin de uzun mesafede başarılı olunca kısa menzilde ki ataklar içerisinde başarısız olabileceği düşünülmekte. Askeri uzmanlara göre, eğer S-400 savunma sistemi drone saldırılarına karşı etkili değil ise yapılacak bir güncelleme ile bu durumun aşılabilmesi mümkün olarak değerlendiriliyor. 

410