Rüyalara reklam yerleştirilebilir mi?

Reklam sektörü, rüya kuluçkası veya inkübasyonu adı verilen teknolojiler ile rüyalara reklam yerleştirmeyi planlıyor. Bilim insanları ise reklamcıların bu çalışmalarını eleştirerek bilimsel çabalara müdahil olunmaması gerektiğini söylüyor.

Bilim insanları, şirketlerin rüyalara reklam yerleştirmeye yönelik teknolojiler geliştirmesini değerlendirdi. The Hustle’a konuşan araştırmacılar, rüya kuluçkası veya inkübasyonu olarak bilinen teknolojilerin geleceğinden endişe duyduklarını dile getirdi.

ABD merkezli içecek firması Molson Coors, 7 Şubat 2021’de yapılan Super Bowl öncesi yaptığı deney ile “hedefli rüya inkübasyonu” denemişti. Ardından 40 bilim insanı, reklamcıların söz konusu deneylerini eleştiren bir metin yayınladı.

Diğer yandan, bu teknolojiler ile depresyon veya bağımlılık gibi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde ilerleme kaydedilebileceği de tartışılıyor.

The American Marketing Association-New York tarafından yapılan bir ankete göre, reklamcıların yüzde 77’si üç yıl içinde rüyaları manipüle eden bu teknolojileri kullanmayı planlıyor. Rüyaları etkilemek için ise akıllı hoparlörlerden yararlanılabileceği öngörülüyor.