Hidrokarbon & hidroenerji denkleminde Rusya

Rusya petrol ve doğal gaza olan bağımlılığını azaltmak için alternatif enerji kaynakları arayışında. Yeni keşfettiği iddiaları bulunan ve Almanya ile yeşil enerji teknolojileri üzerine çalışmalar yürütmeyi planlayan iki ülke gelecek yıllar için dünya enerji dengesini ne yönde değiştirecek? Sizler için derledik…

Ria ajansının haberine göre hidrojen enerjisinin büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve Rusya’nın bu konuya özel önem verdiğini belirten Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Rusya’nın “yeşil teknolojiler” temelinde enerji üretimi konusunda Almanya ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi. 

110

HİDROJEN ENERJİSİ NEDİR?

Hidrojenin saf halde ayrıştırılması sonucu moleküllerinde açığa çıkan bir kimyasal enerjidir. Bu enerji çeşitli yöntemlerle ısı ve elektrik formlarına dönüştürülerek kullanılabilir. Ayrıca ayrıştırılma sonucunda da su veya su buharı açığa çıkarttığı için de temiz bir enerji kaynağı olarak nitelendirilebilir.

210

HİDROJEN ENERJİSİ NİÇİN ÖNEMLİ?

Petrol türevi yakıtlara göre de 1,33 kat daha verimli olup bir de yandığında zehirli sera gazı yerine su veya su buharı açığa çıkardığından fosil yakıtların yerini alması gereken nihai bir enerji kaynağıdır. Hidrojen enerjisi gerek enerji potansiyelinin yüksek oluşu gerekse de yakıt olarak kullanıldığında çevreye zararlı sera gazları yerine sadece su veya su buharı yayması nedeniyle oldukça önemli bir kaynak olarak ispatlandığı bilinmektedir.

Rus basınında yer alan haberlere göre, petrol bağımlılığını azaltmaya yönelik formül arayışları bir süredir Rusya’nın ana konuları arasında yer alıyor. Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, geçen ay yaptığı açıklamada, 2023 yılına gelindiğinde ülkenin petrol ve doğal gaz gelirlerinde önemli miktarda düşüş olacağını ve bunun ekonomideki dinamik gelişmenin ve çeşitliliğin göstergesi olduğunu belirtmişti.

410