Rusya'nın güç statüsü nedir?

Rusya Devlet Başkanlığı makamında 4. dönemine giren Putin’in en büyük başarısı Rusya’nın süper güç statüsünü yeniden kazanması olarak görülüyor. Halkın yüzde 47’si bu durumu Rus liderin en büyük başarısı olarak görüyor.

Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ardından çalkantılı günler geçiren Rusya, Putin’in liderliği ile birlikte uluslararası arenada yeniden konumlanmaya başladı. Washington, Sovyetler Birliği’nin çöküşü ve bütçedeki büyük daralmalara rağmen Rusya’dan çekindiğini ifade etmesede fiili herhangi bir girişimde bulunmadı. Bunun nedeninin Rusya’nın sahip olduğu kıtalar arası balistik ve nükleer füzelerin olduğu tahmin ediliyor.

Çin’de yayın yapan Sohu gazetesi, Rusya’nın her zaman kara, deniz ve hava araçlarıyla nükleer saldırı yapma gücünü elinde tuttuğunu belirtti. Rusya’nın dünyada ABD dışında bu güce sahip tek ülke olduğunu ifade eden gazete, “Rusya’nın ‘nükleer üçlüsü’ndeki ana rolü, Soğuk Savaş’tan bu yana sürekli hazır durumda olan kara füzeleri oynuyor” açıklamasını okurlarıyla paylaştı.

Gazeteye göre, Amerika Birleşik Devletleri’nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çekilme kararının Rusya’yı baskı altında bırakması bekleniyordu. Ancak Rusya, Grom-2019 tatbikatıyla kendi güvenliğini stratejik nükleer silahlarla güvence altına alacağını dünyaya ilan etti.

Sovyetler Birliği ile ABD arasındakine benzer bir silahlanma yarışının olmasının olası olmadığını aktaran gazete, “Rus ordusu güçlü yanlarını daha da geliştirebilir, özellikle de stratejik nükleer gücünü artırarak misillemeyi güvence altına alabilir. Böylece, ABD önümüzdeki yıllarda Rusya tarafına bakmaya dahi cesaret edemeyecek” ifadelerini okuyucularıyla paylaştı.

Rus stratejik nükleer gücünün hala Amerikalıları her an savunmaya hazır durumda olmaya zorladığına vurgu yapan gazete, “Modern dünyada, eğer bir ülke stratejik nükleer güce sahipse, süper güç olarak kabul edilir" açıklamasında bulundu.

Süper güç: 

Uluslararası sistem içerisinde ilk sırada bulunan, dünya çapında olaylara etki edebilen ve güç kullanabilen devlettir. Uluslararası sistem içerisinde büyük güç statüsünden daha yukarıdadır. Soğuk Savaş süresince ABD ve SSCB için kullanılan terim, II. Dünya Savaşı sonrasında kısa bir süre için de olsa Birleşik Krallık için de kullanılmıştır. Tarihsel süreç incelendiğinde ise: Han Hanedanı, Roma İmparatorluğu, Tang İmparatorluğu, Song Hanedanı, Yuan Hanedanı-Moğol İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu ve İspanyol İmparatorluğu'nun da altın çağlarında dönemlerinin süper güçleri olarak dünya siyasetinde bulundukları kabul edilir.
 
ABD yönetimi, bu yılının başlarında Rusya’yı Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nı ihlal ettiğini söyleyerek anlaşmadan çekilmişti. Kremlin ise suçlamaları reddederek ABD’yi suçlamıştı. Nihayetinde anlaşma 2 Ağustos’ta sonra ermişti.

Rusya’nın 15-17 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen Grom-2019 tatbikatına yaklaşık 12 bin asker, 213 stratejik fırlatma aracı, beşi stratejik bombardıman uçağı dahil 105 hava aracı, 15 savaş gemisi, 5 denizaltı, 310 savaş ve özel araç katılmıştı.
 
RUSYA'NIN EKONOMİSİ

Rusya lider, hedefinin Rusya’yı dünyanın en büyük 5 ekonomisi içine sokmak olduğunu ve bunun hayal olmadığını ancak asıl meselenin yapısal değişiklik olduğunu Yasa Yapıcılar Konseyi’ndeki konuşmasında belirtmişti. Peki Rus ekonomisinin dünyadaki konumu nasıl?
Rus ekonomisi, GSYİH baz alındığında dünyanın en büyük 9. ve satın alma gücü paritesine göre ise dünyanın en büyük 6. ekonomisidir. Rusya dünyanın en büyük maden ve enerji kaynaklarından birçoğuna sahiptir ve dünyanın en büyük doğalgaz üreticisidir. Rusya BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olup G20, Avrupa Konseyi, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği, Şanghay İşbirliği Örgütü, Avrasya Ekonomi topluluğu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Dünya Ticaret Örgütü ve Bağımsız Devletler Topluluğu’nun önde gelen bir üyesidir.