Joe Biden’ın demans olabileceği gündeme geldi

Cumhuriyetçi Başkan ve Başkanlık adayı Donald Trump’a karşı aday olan ve Başkanlık yarışına başlayan Demokrat Joe Biden’a yönelik çarpıcı iddialar ortaya atılmıştı. Kısa süre içerisinde uluslararası kamuoyunun da ilgisini çeken iddialar, geçtiğimiz yıl kasım ayında Biden’ın katıldığı bir televizyon programının ardından ortaya atıldı.

Katıldığı canlı yayın programında 7 torunu olduğu halde 5 torunu olduğunu söylemesi bir “mental hastalığı” olduğunu gündeme getirdi. İddiaların ardından sosyal medyada Joe Biden’ın demans olduğu ve hatta şizofren olduğuna dair paylaşımlar yapıldı.

Biden’ın canlı yayında 7 torunu olduğu halde 5 torunu olduğunu belirtmesi, Donald Trump tarafından da kullanıldı. Donald Trump, çok zeki dünya liderlerinin olduğu bir dünyada Biden’ın ABD Başkanlığına laik olmadığını belirten açıklamalarda bulundu. Ayrıca Trump, “Çok zeki insanlarla uğraşıyorsunuz. Bu ülkelerin dünya çapında satranç oyuncusu liderleri var, onları tanıyorum. Mesela, Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Bu durumda (Biden için) nerede olduğunu dahi bilmeyen ve bodrum katından çıkıp konuşamayan birine (başkan olarak) sahip olamazsınız." ifadesini kullandı.

ABD İÇ GÜVENLİK BAKANLIĞI RUSYA’YI SUÇLADI

İddiaların ortaya atılmasının ardından ABD İç Güvenlik Bakanlığı, iddialara yönelik istihbarat bülteni hazırladı. Bakanlık Rusya’yı Biden’ın akıl sağlığı hakkında ‘asılsız iddiaları’ yaymakla suçladı. Bakanlık hazırladığı bültende kanun uygulayıcı kurumları ‘Biden’ın kötü ruh sağlığı hakkındaki iddiaları yaymayı hedefleyen’ bir ‘Rus planına’ karşı uyardı.

Bakanlığın belgesine göre Rusya, söz konusu iddiaları yaymak için kendisine bağlı web sitelerini ve devlet medyasını kullanıyor. Biden’ın ABD’ye liderlik etme konusunda da akli yetersizliğinin olduğu paylaşılıyor. Bazı ‘gizli aktörlerin’ Biden’ın akıl sağlığına ilişkin ‘olumsuz yorumlar ve asılsız iddialar’ yayınladığı belirtilen belgede söz konusu ‘gizli aktörlerin’ kim olduğuna ilişkin açıklama yapılmadı.

İDDİALARIN KAYNAĞI NE?

Öte yandan bir Twitter kullanıcısı, Biden’ın Tampa Florida’daki seçim konuşmasında ‘Hello, Minnesota’ ifadelerini kullandığı videoyu paylaştı. Twitter kullanıcı paylaşımın altına, Biden Florida’da olmasına rağmen kalabalığa ‘Hello, Minnesota’ diye sesleniyor notunu düştü. Paylaşım milyonlar tarafından izlenirken, Biden’ın demans olduğu bir kez daha gündeme geldi. Twitter paylaşımı ‘yanlış yönlendirme’ diye işaretlerken, kullanıcı paylaşımını kaldırdı.

Daily Hampshire gazetesinde köşe yazarı olan Jay Fleitman, Biden ile ilgili 3 videoyu köşesine taşıdı. Jay, televizyonlarda yayınlanan kliplerin tuhaf ama tüyler ürpertici olduğunu dile getirdi. Bir videoda Biden’ın kişisel sağlık bakımı için mülakat gerçekleştirdiği bir hemşirenin ifadelerinin çarpıcı olduğunu belirten Jay, Biden’ın kendisinin ciddi bir medikal sorun yaşaması halinde hemşirenin kulağına eğilip ‘burnundan nefes alıp verebileceğini’ fısıldamasını istemesinin videoyaya yansıdığını aktardı. Bir diğer videoda ise Biden’ın nerede olduğunu unuttuğu paylaşıldı. Jay son videoda ise Biden’ın bir konu hakkında konuşurken, aniden farklı bir şeyden bahsetmeye başladığını dile getirdi.

40 yıldan fazla bir süredir hasta bakımıyla uğraştığını aktaran Jay, bunların önemli bilişsel bozuklukların belirtileri olduğuna dair hiç şüphesi olmadığını köşesinde belirtti. Jay, “Joe Biden'ın Alzheimer hastalığı olup olmadığını bilmiyorum ama açıkça demansın da bir parçası olduğu dejeneratif bir nörolojik bozukluğu var” ifadelerini kullandı.

BİDEN DEMANS MI?

Joe Biden’ın demans olduğunu gösterecek herhangi bir hastane raporu veya mental yeterlilik testi yok. ABD Başkanı’nın demans ya da şizofren olduğunu iddia edenler, sadece medya ortamında yer alan video ve açıklamalardan yola çıkarak bu tür iddialarda bulunuyor. Fakat gerekli testler yapılmadıkça, hastaneden rapor alınmadıkça ABD Başkanı’nın demans olma ihtimali dayanaksız kalıyor.