Rusya'nın son nüfus verileri ne anlatıyor?

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından ülkedeki savaş karşıtı muhalifler sokaklara dökülmüş, binlerce kişiyi göz altına alan Moskova yönetiminin baskısı ülkedeki en büyük göç dalgasını da tetiklemişti. Türkiye başta olmak üzere komşu ülkelere göç edenlerin sayısı 200 bini aşarken demografi uzmanları savaşın Rusya nüfusuna etkisini değerlendirdi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Moskova yönetiminin baskısı ve Avrupa’nın yaptırım kararları Rus göçünü de hızlandırmıştı. 

111

Rus istatistik ajansı Rosstat, ülkedeki son nüfus verilerini paylaştı. Rosstar’ta yer verilen rakamlar, uzmanlar tarafından “Moskova yönetiminin Ukrayna’da kazanmaktan başka şansı yok” sözleri ile yorumlandı. 

211

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından kurulan Rusya Federasyonu’nun nüfusu, 1991 yılına kadar 148,2 milyon olarak sabit kalmıştı. 

Fakat sayı 2021 yılına kadar 146,1 milyona düştü. Rosstat’ın açıkladığı rakamlardan yola çıkarak hazırlanan demografik verilere göre, ülkedeki nüfus 2050 yılına kadar 130 ila 140 milyon arasında olacak. 


411