Moldova İstihbaratı, Zelenski'nin iddialarını doğruladı

Moldova İstihbaratı, Volodimir Zelenski’nin Rusya’nın Moldova’yı istikrarsızlaştırmak için plan yaptığına ilişkin ifadelerinin doğrulandığını açıkladı.

Ukrayna Başkanı Volodimir Zelenski, 9 Şubat’ta Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada Ukrayna İstihbaratının “Rusya’nın Moldova’yı yok etme planlarını” keşfettiğini söylemişti.

Zelenski, konuşmasında Rusya’nın Moldova’daki demokrasiyi yıkarak Moldova’da Kremlin kontrolü oluşturma planlarını Kişinev ile paylaştı.

Moskova’nın planı harekete geçirip geçirmediğini bilmediğini ekleyen Zelenski, planın Ukrayna’da uygulananla benzer olduğunu belirtti.

Moldova İstihbaratı da plana dair “İstihbarat ve Güvenlik Servisi, hem Ukraynalı partnerimiz hem de kendi operasyonel çalışmalarımızın sağladığı bilgiye dayanarak Moldova Cumhuriyeti’ni istikrarsızlaştırmak ve kamu düzenini bozmak amaçlı aktiviteler tespit edilmiştir” açıklamasında bulundu.

İstihbarat servisi, “süregiden farklı çalışmalara zarar verebileceği” sebebiyle konuyla ilgili daha fazla detay sağlanamayacağını da aktardı.

Başkan Maia Sandu’nun ofisi, “Moldova’nın kurumları, partnerlerimiz tarafından sağlanan bütün istihbarattan yararlanarak devletimize zarar verebilecek bütün eylemleri öngörerek ve engelleyerek ülkenin güvenliğini sağlamak için çalışıyor” açıklamasında bulundu.

Başbakan Yardımcısı Nicu Popescu, geçtiğimiz yıl Moldova’ya karşı bu tarz eylemlerle karşılaşıldığını ancak hepsinin başarısız olduğunu söyledi.