Rusya tek motorlu beşinci nesil hafif avcı uçağı geliştiriyor

Rus havacılık şirketi Suhoy, kendi bünyesinde geliştirdiği ilk beşinci nesil hafif avcı uçağı çalışmalarının başladığını açıkladı.

Moskova merkezli haber ajansı Sputnik, Suhoy şirketinin Rusya’nın ilk beşinci nesil hafif, çok amaçlı tek motorlu avcı uçağını geliştirdiğini kamuoyuna duyurdu.

Uçak yapım endüstri sektöründen bir kaynak, Sputnik’e demecinde, “Uçak geliştirilirken ‘ürün 30’ adlı yeni motor, radar görünürlüğünü azaltan kaplamalar, kabin elektronik aygıtları, silahlar dahil olmak üzere Su-57 avcı uçağının geliştirilmesi çerçevesinde biriken altyapının yaygın olarak kullanılması planlanıyor” ifadelerini kullandı.

DİĞER AVCI UÇAKLARINDAN FARKI NE?

Şimdiye dek Rusya’nın geliştirdiği tüm avcı uçakları çift motor ile donatılıyordu.

Ancak bu uçağın özelliği tek motoru olması. Beşinci nesil hafif avcı uçağının özellikleriyle ilgili açıklamada bulunan yetkili, yeni uçağın kalkış ağırlığının en fazla 18 ton olacağını ve azami hızın 2 Mach’ı geçeceğini kaydetti. Yani ses hızından yaklaşık olarak 2 kat daha hızlı hareket edecek.

Uçak aynı zamanda düşük radar izi, süper manevra kabiliyeti ve saptırılmış itme vektörlü motor nedeniyle hızlı kalkış kabiliyetiyle öne çıkacak.

Dünyada yaygın olarak kullanılan tek motorlu avcı uçaklarının en bilinenleri şöyle: 

● Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yapımı F-16 ve F-35

● İsveç menşeili JAS-39 GRIPEN

● Çin yapımı J-10 

Tek bir motorun olması üretim maliyetini ve işçilik yoğunluğunu önemli ölçüde azaltıyor, aynı zamanda uçağın kullanımını ve bakımını kolaylaştırıyor.