Rusya, İdlib ateşkesini nasıl gördü?

Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleşen zirveden ateşkes kararı çıktı. Dünya’nın birçok noktasında ateşkes ile ilgili yorumlar gelirken Rusya’daki uzmanlar ve devlet görevlileri bu ateşkesi nasıl gördü?

Yaklaşık 6 saat süren görüşmelerin ardından varılan ateşkes kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından açıklandı. Ateşkes, 6 Mart gece saat 00.01’de yürürlüğe girerken konuyla ilgili olarak Rus uzmanların ve siyasilerin ateşkes ile açıklamalarını sizler için derledik.

Konstantin Kosachev

 

Rusya Federasyon Konseyi uluslararası komitesi başkanı Konstantin Kosachev, “Türkiye-Rusya arasındaki anlaşma bölgedeki Suriye'de yeni krizler çıkmamasını garanti etmez. Doğu hassas bir meseledir ve hassas olduğu yerde sık sık kırılır.” tespitinde bulundu.

Petr Tolstoy

 

Rusya Devlet Duması Başkan Yardımcısı Petr Tolstoy ateşkesle ilgili olarak, “Gerçekten tüm kararların uygulanacağını ve ilk etapta - bu gece yürürlüğe giren ateşkesin olmasını umut etmek istiyorum. Bu anlaşma hem Ortadoğu'da hem de Avrupa'da olumlu değişikliklere yol açacak.” ifadelerini kullandı.

Leonid Slutsky

 

Rusya Devlet Duması'nın uluslararası ilişkiler komitesi başkanı Leonid Slutsky de konuyla ilgili olarak, “İdlib anlaşmasıyla “çelişkiler düğümü" kesildi. Moskova ve Ankara dış güçlerin onları kavga ettirme çabalarına rağmen işbirliği yapmaya devam edecek. Her alanda stratejik orak olarak kalacaklar.” açıklamasında bulundu.

Dmitry Novikov

 

Rusya Devlet Duması milletvekili Dmitry Novikov da "Her şey bu anlaşmaların yerine getirilmesine ve tarafların sorumluluğuna bağlı olacaktır." dedi

Sergei Zheleznyak

 

Moskova'da varılan ateşkesle ilgili konuşan Rusya Devlet Dumasının uluslararası ilişkiler komitesi üyesi Sergei Zheleznyak, “Müzakerelerin en önemli sonucu, BM Güvenlik Konseyi kararlarına dayanarak Suriye'nin toprak bütünlüğünü, birliğini ve bağımsızlığını koruma ilkelerinin her iki tarafça onaylanmasıdır.” açıklamasında bulundu.

Elena Suponina

 

Rusya Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Direktörü Elena Suponina, “Suriye ordusu aldığı pozisyonlarda kaldı. M5 üzerindeki kontrolün tamamen Suriye hükümetine devredildiği anlamına geliyor. Türkiye M4'ün Halep'ten Lazkiye'ye güvenliğini garanti edecek, bu da olumlu bir faktör.” tespitinde bulundu.

Nikolai Kozhanov

 

IMEMO RAS Kıdemli Araştırmacısı Nikolai Kozhanov, “İran her zaman Suriye'deki hedeflerine ulaştı. Asıl mesele Esad rejiminin meşrulaştırılmasını sağlamaktır. Ve Rusya'dan diplomatik destek almadan başarılı olma ihtimali düşüktür. Suriye coğrafyasının kontrolü Moskova’da.” diyerek görüşlerini sosyal medya hesabından duyurdu.