Rus kozmonatlar, Ukrayna temalı tulumlarıyla Uluslararası Uzay İstasyonu'na çıktı

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından ülke genelinde de Putin yönetimine tepkiler gelmeye devam ediyor. Sanat camiasındaki istifalara basın mensupları eklenirken Rus kozmonotlar, Ukrayna temalı kıyafetlerle Uluslararası Uzay İstasyonu'na çıktı.

Kazakistan'da yer alan Baykonur Uzay Üssü’nden Soyuz MS21 uzay aracı ile uzaya fırlatılan 3 Rus kozmonot, Sergey Korsakov, Oleg Artemyev, Denis Matveev isimli 3 kozmonot, Soyuz MS21 uzay aracı ile uzaya fırlatılmadan önce Ukrayna temalı tulumlarıyla kameralara yansıdı. 

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) tarafından yapılan açıklamada, başarılı fırlatmanın ardından Rus kozmonotların istasyonuna kilitlendikleri belirtildi. İstasyonda görevli olan Roscosmos kozmonotları Anton Şkaplerov ve Pyotr Dubrov, NASA astronotları Mark Vande Hay, Raja Chari, Thomas Marshburn, Kayla Barron ve ESA astronotu Matthias Maurer ise gelen 3 Rus kozmonotu kapıda karşıladı. 

Moskova yönetimin yasalar ile de baskı altına aldığı Rus basınında yer alan haberlerde ise, daha önce sadece mavi renkte kıyafetler giyen Rus kozmonotların bu değişiminin, Rusya'nın Ukrayna üzerinde hakimiyet kurduğu ve bunu uzaya taşımak istediği bilgisine yer verildi.