Rusya’dan Türkiye’ye yeni teklif

Diplomasiyi takip eden gözlemcilerin tahminleri gerçekleşti ve ABD Savunma Bakanlığı skandal bir kararla Türkiye'nin F-35 programına katılımının askıya alındığını duyurdu. Rusya bunun üzerine F-35’in muadili olan Rus yapımı Su-57 uçaklarının Türkiye’ye teslimatını yapabileceklerini açıkladı. Söz konusu gelişmelerin üzerine yapılan karşılaştırmalarda Rus Su-57 avcı uçağının Amerikan F-35 karşısındaki üstünlüğü dikkat çekti.

Diplomasiyi takip eden gözlemcilerin tahminleri gerçekleşti ve ABD Savunma Bakanlığı skandal bir kararla Türkiye'nin F-35 programına katılımının askıya alındığını duyurdu. Rusya bunun üzerine F-35’in muadili olan Rus yapımı Su-57 uçaklarının Türkiye’ye teslimatını yapabileceklerini açıkladı. Söz konusu gelişmelerin üzerine yapılan karşılaştırmalarda Rus Su-57 avcı uçağının Amerikan F-35 karşısındaki üstünlüğü dikkat çekti.

Pentagon, Türkiye'nin F-35 programından çıkarılması konusunda program ortaklarıyla görüş birliği yapıldığını ve Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması konusunda anlaşıldığını bildirmişti. “Türkiye’nin F-35 programına katılımını askıya alma sürecini başlatıyoruz” denilen açıklamada, “Kaçınmak için çok çaba sarf ettiğimiz bir konuydu. İşlerin bu noktaya gelmesinden üzüntü duyuyoruz ama Türkiye’yi F-35 programından çıkarma kararımız sürpriz değil” ifadelerine yer verildi. Öte yandan Türkiye’nin vermiş olduğu S-400 kararından dolayı iş imkanlarının ve ekonomik fırsatların kaybedeceğinin ve F-35 programıyla bağlantılı olarak 9 milyar dolarlık bir kayıp yaşanacağının altı çizildi.

Türkiye'nin 5’inci nesil savaş uçağı ihtiyacını karşılamak üzere girdiği F-35 programından ABD tarafından çıkarılmasından sonra gözler Rus Su-57 uçağına çevrildi. Maliyetinin daha düşük olduğu bilinen Su-57'lerin Türkiye tarafından satın alınmasının mümkün olup olmayacağı tartışmaları devam ederken Rusya Su-57'leri Türkiye'ye satmakta bir sakınca görmediğini açıkladı. Rus devlet savunma sanayisi şirketi Rostec'in genel direktörü Sergei Chemezov, Moskova'nın Su-57 savaş uçaklarının teslimi konusunda Ankara ile bir anlaşma yapabileceğini söyledi. Chemezov, Türkiye'nin istemesi halinde Su-57 serisine ait Su-35 savaş uçaklarını sevk etmek için çalışmalara başlamaya hazır olduklarını belirtti.

Su-57’nin özellikleri

Su-57 en yeni 5’inci nesil savaş uçağı olarak karşımıza çıkıyor. Tek mürettebattan oluşuyor ve 2.600 km/saat hıza ulaşabiliyor. 5.8 saat havada kalabilen Su-57 yakıt takviye depolarıyla 5.500 kilometre azami uçuş menziline ve 10.000 kg azami muharebe yüküne sahip. Uçağın azami kalkış ağırlığı 35.480, iç yakıt rezervi ise 11.100 kilogram. Su-57'de takviyesiz süpersonik uçuş bulunuyor ve kısa mesafeli kalkış ve iniş özelliğine sahip.

Kapalı bölmelerde silah sistemleri var ve süper manevra kabiliyeti oldukça yüksek seviyede.  Ayrıca uçakta radarlara görünmezlik (hayalet) teknolojileri bulunuyor, dikey kalkış ve iniş özelliği ise yok. Türkiye’nin bu teklifi kabul edip Su-57 serisi uçakları Rusya’dan almayı kabul etmesi olası bir ihtimal gibi görünüyor. Su-57 halen geliştirilme aşamasında olan bir uçak ve dönemsel olarak seri imalatı yapılıyor. Rusya bu uçağını Suriye’deki operasyonlarda da test amaçlı kullandı fakat uçağın en büyük handikaplarından birinin motorlarda olarak görüldü. Rusya beşinci nesil radara yakalanmayan uçakların motorlarında farklı bir teknoloji kullanıyor. Bu teknolojinin başında da, uçak nasıl ki radara yakalanmıyor ise motorlarından çıkan yüksek hızınında termal açıdan tespit edilememesi için özel bir motor teknolojisi kullanılıyor. ABD bu motor teknolojisini ilk olarak F-22’de denedi fakat bu ısıyı yayan motor henüz Ruslar tarafından geliştirilme aşamasında.

F-35’in özellikleri

F-35 projesi, Türkiye’nin çok ciddi paralar harcadığı için bir türlü vazgeçemediği uzun yıllardır ilerleyemeyen oldukça sorunlu bir proje. F-35 uçaklarıda Su-57’ler gibi tek mürettebattan oluşuyor ve saatte 1.931 kilometre hıza ulaşabiliyor. 2 saat 36 dakika havada kalabilen uçak, 1.667 kilometre ile 2.200 kilometre azami uçuş menziline sahip. Bu özelliği modeline göre değişiklik gösterebiliyor. 8.160 kilogram azami muharebe yüküne sahip olan teknolojinin azami kalkış ağırlığı ise 31.751 kilogram. İç yakıt rezervleri ise 8.278 kilogram ile 8.960 kilogram arasında değişiklik gösteriyor. F-35’lerde ve yenilenmiş modellerinde takviyesiz süpersonik uçuş özelliği bulunmuyor. Kısa mesafeli kalkış ve iniş özelliği ile birlikte dikey kalkış ve iniş özelliğide bulunuyor. F-35 uçakalarında da görünmezlik teknolojisi var ancak Su-57’de bu görünmezlik teknolojisinin kilometresinin daha fazla olduğu biliniyor. Uçakların kapalı bölmelerde silah sistemleri de var ancak süper manevra kabiliyeti yok.

Uzman görüşleri

Sputnik’e demeç veren Rusya Bilimler Akademisi Dünya Ekonomisi ve Uluslararası İlişkiler uzmanı Viktor Nadein-Rayevskiy, ‘’Türklerin Rus uçaklarını alması onların çıkarına olur’’açıklamalarında bulundu. Türk uzmanalarda bu konuda Rayevskiy ile aynı görüşü paylaşıyor. Rus uçakalrı F-35’lere göre yüzde 30 oranında daha ucuz ve yeni nesil sınıfında ve F-35’lerin gerisinde değil. Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rus hava savunma sistemi S-400’ler için ortak üretim yapmak istenildiğini açıklamasının ardından aynı ortak üretim sürecinin Su-57’ler için de gündeme gelmesi bekleniyor. 15 Temmuz’da açıklamada bulunan Erdoğan, “S-400’lerimizi almaya başladık. Alamazlar dediler, onları bir yerlere yerleştiremez dediler. Almanız doğru olmaz dediler. Hedef ortak üretimi Rusya ile beraber yapmak” açıklamasını yapmıştı.