Nebenzya: “Mali’de Rus özel şirketinin faaliyetleri yok”

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, Mali’de faaliyetlerde bulunduğu öne sürülen Rus özel güvenlik şirketleri konusundaki histerinin, bu tür hizmetler sunan pazarın Batı’nın tekelinde olması nedeniyle çifte standart örneği olduğunu belirtti.

Nebenzya, BM Güvenlik Konseyi toplantısında açıklamalarda bulundu. Mali’de faaliyetlerde bulunduğu ileri sürülen Rus özel güvenlik şirketleri konusundaki histerinin çifte standardın yeni bir tezahürü olduğunu söyleyen Nebenzya, bu tür hizmetler sunan pazarın Batı’nın tekelinde olduğunun çok iyi bilindiğini belirtti.

Nebenzya, “Ülkedeki Fransız askeri varlığının beklenmedik bir şekilde yeniden biçimlendirilmesiyle militanlarla mücadelenin yürütüldüğü birkaç kilit üssün kapatılması sonucunda Malililer, kendilerini bir anda terörizmle karşı karşıya buldu. Bu bağlamda Malililerin, ülke güvenliğini güçlendirme alanında kendileriyle iş birliği yapmaya hazır olan diğer ortaklarla iş birliği yapma hakkı olduğunu belirtmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Nebenzya, “Malililer, ülke güvenliğini güçlendirmek için kendileriyle iş birliği yapmaya hazır olan diğer ortaklarla iş birliği yapma hakkına sahip. Bu tür eylemlerin eleştirilmesi iki yüzlülüktür ve egemen bir devlete saygısızlıktır” şeklinde konuştu.

Moskova’nın, Malili yetkililerin kapsamlı bir istikrar stratejisi geliştirmesini memnuniyetle karşıladığını söyleyen diplomat, “Tüm fikir ayrılıklarına rağmen mevcut durumda, askeri ve ekonomik yardımların azaltılması da dahil olmak üzere, ülkeyi kaderine terk etmenin sorumsuzluk olacağını düşünüyoruz. Zaten oldukça zor koşullarda bulunan bu ülkeye karşı yaptırımların uygulanması, vatandaşlarının durumunun büyük ölçüde bozulmasına yol açacaktır” dedi.