Rusya’dan iki yeni İHA

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında Rusya Savunma Bakanlığı, ordunun insansız hava araçları (İHA) geliştirmede ciddi başarılara imza attığını, yakın gelecekte ‘çok amaçlı uzun menzilli İHA’ların’ hizmete gireceğini açıklamıştı. Yeni İHA’ların hizmete alımıyla Rus Hava-Uzay Kuvvetleri'nin imkanlarını geliştirmeyi amaçlayan Rusya geçtiğimiz hafta içerisinde iki İHA’sının uçuş testlerini gerçekleştirdi.

Halihazırda Rus ordusu aktif olarak taktik keşif araçları olan Eleron-3 ve Orlan-10 İHA’larını kullanmakta. Ural Sivil Uçak Fabrikası’nda üretilen (IAI Searcher ailesinden) Forpost aracı ise ordunun kullanımında olan en büyük ebatlı ve 16 saate kadar havada kalabilen İHA’dır. Rusya’nın Suriye’deki operasyonlarından sonra kusursuz ağır İHA’lara ihtiyaç duyduğu ortaya çıkmıştır. Rusya, İHA teknolojisinde rakiplerinden oldukça geride kaldı ancak güncel İHA teknolojisini yakalamaya çalışıyor. Bu bağlamda Rusya yakın zamanda hem saldırı hem de keşif amaçlı birçok İHA’yı test etmeye başladı. 
 
Suriye savaşının ardından Rusya yeni nesil, yüksek irtifalarda seyir eden, daha fazla yük taşıya bilen ve uzun süre gökyüzünde kalabilen İHA’lara yönelik çalışmalara başlamıştır. 2018 yıllında hız verilen çalışmalar geçtiğimiz hafta Rusya için meyvelerini vermiş durumda. Yeni Nesil iki İHA’sını tanıtan Rusya geriden takip ettiği İHA teknolojisini yakalama çabalarını gözler önüne sermiş durumda. 
 
Tanıtımı ve test uçuşu yapılan ilk İHA Ohotnik Rusya Savunma Bakanlığı’nın kontrolünde testlerine devam etmekte. Suhoy şirketi tarafından üretilen İHA’nın testleri Rusya Savunma Bakanlığı’na ait hava üslerinden birinde geçekleştiriliyor. ‘Uçan kanat’ şemasına göre üretilen ve maksimum kalkış ağırlığı 20 ton olan Ohotnik farklı keşif görevleri için de gereken ekipmanlarla donatılabilmekte. Hava üssü etrafında yaklaşık 600 metre yüksekliğinde birkaç tur atarak başarıyla indiği bildirilen İHA’nın en önemli özelliği radarlara karşı neredeyse görünmez hale getirilen özel malzemeler ve kaplamalar kullanılarak üretilmiş olması. Uzun mesafeli uçuşlar gerçekleştirecek olan bu insansız hava aracı, çeşitli hassas silahlar kullanabilecek ve uçuş hızı 1.000 km/s'yi bulacak. 
 
Yerden kumanda edilerek 600 metre irtifada 20 dakika boyunca uçuş gerçekleştiren İHA’nın başarılı bir şekilde iniş yaptı. Ağır insansız hava aracının amacı yüksek hıza sahip ve otonom bir insansız keşif ve saldırı sistemi yaratmak.  

Bu ay ilk test uçuşu gerçekleştirilen ikinci İHA da orta irtifa, uzun havada kalış özelliğine sahip olan Altius-U. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından resmi YouTube kanalında, 6 tonluk Altius-U İHA’sının bir günden fazla havada kaldığı ilk uçuşuna dair bir dakikalık uçuş videosu yayınlandı. Videoda, İHA’nın gökyüzündeki uçuş ve manevralarıyla birlikte iniş görüntüsü de yer alıyor

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Altius-U’nun bütün sistemlerinin düzgün çalıştığı belirtildi. Bir dizi prototipin geliştirilmesi ve test edilmesi sonucunda oluşturulan Altius-U, tüm keşif misyonları yelpazesini gerçekleştirme yeteneğine sahip olan İHA 800 metre irtifada çıktı ve 24 saatten fazla havada kaldı. Görüntü olarak TUSAŞ’ın geliştirdiği Aksungur’a benzeyen Altius-U, çift motorlu olarak ve 24 saat uçabilecek ve orta-yüksek irtifada görev yapabilecek şekilde tasarlanan İHA’nın V kuyruk yapısı ise dikkat çekmekte.  
  
İnsansız Hava Araçları (İHA) konusunda rakiplerine göre geri kalan Rusya, arka arkaya yeni projelerle bu konudaki eksikliğini gidermek üzere çalışmalarını yoğunlaştırmış durumda. Flight Global’ın 2013’teki haberine göre Tataristan merkezli Sokol ile St. Petersburg merkezli Tranzas şirketleri 33 milyon dolar bedelle ihaleyi kazanmış ve çalışmalara başlamıştı. Altius-U’un o dönem 5 ton kalkış ağırlığına sahip olması planlanmıştı fakat keşif ve gözetleme amaçlı kullanılacak olan İHA’nın toplam kalkış ağırlığı 6 tona ulaşmış durumda.  
 
Geliştirilen ve test uçuşları gerçekleştirilen yeni İHA’larıyla Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Yuri Borisov, 48 saat havada kalan ve 12 bin metreden keşif yapma kabiliyetine sahip 5 ton ağırlığındaki Altair adlı yeni İHA'nın da bu yıl seri üretimine geçilmesi planlandığına dikkat çekti.