Rusya’dan dikkat çeken Bağdadi açıklaması

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump DEAŞ lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin bir operasyon sonucu öldüğünü açıklamıştı. Trump’ın açıklamasının ardından Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan dikkat çekici bir açıklama geldi.

ABD Başkanı Donald Trump geçtiğimiz günlerde Beyaz Saray’dan yapılan bir canlı yayında açıklama yaparak DEAŞ lideri Bağdadi’nin bir operasyonda öldürüldüğünü duyurmuştu. ABD’nin eline geçen istihbarat bilgileri sonucu operasyonun gerçekleştiğini söyleyen Trump, Bağdadi’nin operasyon devam ederken kendisini patlattığını ve üç çocuğu ile birlikte kendisinin de öldüğünü açıklamıştı. 

Operasyon sonrası yaptığı açıklamada Bağdadi için, “Ağlayarak, çığlık atarak, bir köpek ve bir korkak gibi öldü, kendisiyle beraber olan üç çocuğunun da ölümüne yol açtı. Bütün dünyanın nasıl öldüğünü bilmesi gerek” ifadelerini kullanan Trump, operasyona sağladıkları yardımlar için Türkiye, Irak, Suriye ve Rusya’ya da teşekkür etti. 

“Türkiye bizim oraya gideceğimizi biliyordu, onların topraklarından geçtik, operasyon sırasında bir sıkıntı yaratmadılar. En tehlikeli kısım, oraya gidebilmek ve oradan çıkabilmekti. Yerel kişiler tarafından saldırılar oldu ancak bununla başa çıkıldı” açıklamalarında bulunan Trump, Türkiye’nin operasyondaki rolüne vurgu yaptı. 

Trump’ın açıklamalarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “DAEŞ’ın liderinin öldürülmesi, terörizme karşı ortak mücadelemizde bir dönüm noktasıdır. Türkiye, terörle mücadele çabalarına geçmişte de olduğu gibi destek olmaya devam edecektir” ifadelerini kullandı. Milli Savunma Bakanlığı ise ABD ile operasyon esnasında bilgi alışverişi yapıldığına dikkat çekti. Bağdadi operasyonu hakkında İran ve Rusya’dan ise dikkat çekici açıklamalar geldi.

İran: “Bağdadi’nin ölümü DEAŞ’ın sonu olmayacaktır”

ABD Başkanı Donald Trump’ın Bağdadi’nin öldürüldüğünü duyurmasının ardından açıklama yapan İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii dikkat çekici açıklamalarda bulundu. “Bağdadi’nin ölümü baskıcı ve tahripkar terörizmin sembolünün yok edilmesi demektir. Bin Ladin’in ölümüyle terörün kökü kurutulamadığı gibi Bağdadi’nin ölümü de DEAŞ’ın sonu olmayacaktır” ifadelerini kullanan Rebii, DEAŞ zihniyetinin tekfiri düşüncelerle büyümeye devam edeceğini ve bombalar ile DEAŞ’ın ortadan kalkmayacağını vurguladı. 

İran’ın DEAŞ ile mücadelesini vurgulayan Rebii, “Terörizm, Orta Doğu ve Afrika’da ABD’nin askeri politikaları, petrolü sömürmesi ve baskıcı rejimleri desteklemesi neticesinde doğmuştur. İran, uluslararası alanda şiddetten arınmış bir dünya için aşırıcılıkla mücadelede ve DEAŞ ile savaşta öncülerden biri olmuştur” değerlendirmelerinde bulundu.

Lavrov: “Bağdadi ABD’nin ürünü”

Konu ile ilgili bir diğer dikkat çekici açıklama Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan geldi. Bir televizyon kanalına konuşan Lavrov, “Bağdadi, ABD’nin bir buluşuydu. Savunma Bakanlığımız Bağdadi hakkında bir açıklama yaptı. Bu konuda daha fazla bilgi istiyoruz. Her şey tören havası ve sevinç dolu tarzda duyuruldu ama ordumuz ilave bulgular üzerinde çalışıyor ve ABD’nin Bağdadi hakkında söylediklerini teyit edemiyor” şeklinde konuştu.

Bağdadi’nin ABD’nin bir ürünü olduğunu belirten Lavrov, “Eğer gerçekten öldüyse, özellikle DEAŞ’ın kurulmasındaki ve halifeliği oluşturma çabalarındaki zararlı rolü dikkate alınırsa bu ve genel olarak teröristlerin yok edilmesi elbette olumlu bir adım” değerlendirmesinde bulundu.