Rusya’daki yerel seçim sonuçları ve Kırım meselesi

Rusya Federasyonu genelinde geçtiğimiz hafta sonu yapılan yerel seçimlerin gayrı resmi sonuçları belli oldu. İktidarı elinde tutan Birleşik Rusya Partisi ülke genelinde çoğunluğunu alarak galibiyetini ilan etti. Kırım’da gerçekleştirilen seçim ise uluslararası alanda tartışmalara sebep oldu.

Rusya’da 85 bölgede gerçekleştirilen ve 5 bin farklı düzeyde yapılan yerel seçimlerde halk 16 bölge valisi, 22 bölgenin şehir meclisi, 13 yasama meclisi ve 3 belediye başkanı seçmek için sandığa gitti. Rusya Merkez Seçim Komisyonu kesin olmasa da sonuçları açıkladı. St.Petersburg, Sahalinsk, Başkurdistan bölgelerin yanı sıra 16 bölgedeki valilik seçimlerinin tamamında daha önce mevcut vali ya da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Birleşik Rusya Partisi’nin adayları olan vali vekilleri seçimi kazandı. Diğer bölgelerde yapılan yasama meclisi, belediye başkanı seçimlerinde de kazanan Vladimir Putin’in Birleşik Rusya Partisi oldu.

Seçime bağımsız olarak katılan adayların kaydının iptal edilmesi sebebi ile Başkent Moskova’da günlerdir protesto gösterileri sürüyordu. Sandıkların tamamen açılması ile birlikte Moskova Şehir Meclisi’ndeki seçim sonuçları belli oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre şehir meclisindeki 45 sandalyenin 25’ini Devlet Başkanı Putin’in Birleşik Rusya Parti’sinin desteklediği bağımsız adaylar kazandı. Böylelikle çoğunluğu elde eden Birleşik Rusya Partisi seçimin kazananı oldu. Kalan 20 sandalyeyi ise muhalifler kaptı. Önceki seçimlerde katılımın %21,04 olduğu Moskova’da, bu seçimlerde de büyük bir artış görülmedi ve katılım oranı %21.77 oldu. 

Kesin olmayan seçim sonuçları hakkında Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’dan açıklama geldi. Birleşik Rusya Partisi’nin bazı yerlerde çok bazı yerlerde az sandalye almasına rağmen genel olarak bakıldığında Birleşik Rusya Partisi’nin başarılı olduğunu söyleyen Peskov, seçimin genel olarak değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Kırım’daki seçimleri AB,ABD, Almanya ve Ukrayna tanımıyor

Rusya’nın Kırım’da gerçekleştirdiği seçimler uluslararası alanda tartışmalara sebep oldu. AB, ABD, Almanya Kırım seçimlerini tanımadıklarını açıklarken aynı zamanda Ukrayna’ya desteklerini bildirdiler. Konu ile ilgili açıklama yapan Alman Dışişleri Bakanlığı, “Rusya tarafından Kırım ve Sivastopol’da organize edilen yerel seçimler hükümsüz. Bu bölgeler Rusya tarafından uluslararası hukuk kuralları ihlal edilerek ilhak edildi. Bu topraklardaki seçimlerin Ukrayna tarafından organize edilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandı. 

ABD’nin Kiev Büyükelçiliği sosyal medya hesabında açıklamalarda bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanı’nın paylaşımını alıntılayarak, “Biz Rus işgal makamları tarafından yapılan sözde seçimlerin sonuçlarını tanımayacağız. Rusya’nın Kırım’daki yasadışı eylemlerini kınıyor, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne desteğimizi yineliyoruz” şeklinde konuştu. Ukrayna Dışişleri Bakanı da sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamda, Kırım’daki seçimleri “sahte” olarak değerlendirdi ve Ukrayna tarafından asla tanınmayacağını belirtti.

Avrupa Birliği(AB) adına açıklama yapan Avrupa Birliği’nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin sözcüsü Maja Kocijancic, Kırım’daki seçimleri tanımadıklarını duyurdu. Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne dikkat çeken Kocijancic, Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı yollardan ilhak ettiğini söyledi. AB’nin Kırım’daki seçimleri tanımamasının gerekçesinin de bu olduğunu vurguladı.

 Kırım’da ne olacak?

Kırım’daki son gelişmeler dış dünyada ses getirmeye devam ediyor. Rusya’nın Kırım’da seçim gerçekleştirmesi ile Avrupa Birliği ve ABD duruma tepki gösterirken konuyla ilgili Türkiye’den henüz bir açıklama gelmedi. Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi dünyadaki birçok ülke tarafından kınanırken, Rusya bu konuda dış ülkelerden aradığı desteği bulamıyor. Kırım konusunda yalnız kalan Rusya, buradaki faaliyetlerini ve eylemlerini sürdürüyor. Ukrayna ile ilişkilerin kriz boyutuna ulaşmasında en önemli neden olan Kırım, bulunduğu konum ve nüfus yapısı ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Dünya ülkelerinin uzun zamandır konuştuğu bölge olan ve Rusya-Ukrayna ilişkilerini derinden sarsan Kırım meselesinin, kalıcı bir çözüm yolu bulunana kadar gündemden düşmesi beklenmiyor.